موزیک خوان Music Reader
یك هفته با فضای مجازی موسیقی-۵؛

از مسابقه دابسمش گرشا رضایی تا خاطره مدیری که ناشر بود!

از مسابقه دابسمش گرشا رضایی تا خاطره مدیری که ناشر بود!

موزیک خوان: برخی از خوانندگان و فعالان عرصه موسیقی طی روزهای گذشته با انتشار متن و تصاویری گوناگون تلاش کردند تا علاوه بر کارهای جاری خود در عرصه موسیقی، از فضای مجازی نیز غافل نباشند.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی؛ پروسه تولید و ارائه آثار و محصولات موسیقایی و حاشیه های ریز و درشت دنیای موسیقی طی سالهای اخیر خصوصاً ایام «کرونا» و «پسا کرونا» تبدیل به «فرصت» و «چالش» مهم و جالب توجهی شد که خیلی از دست اندرکاران و فعالان عرصه موسیقی را بر آن داشت تا فارغ از رسانه های رسمی به ارائه و انعکاس کارهای موسیقایی خود در زمینه های متنوع «فضای مجازی» بپردازند و در این راه بسیار مهم و مؤثر بر افکار عمومی جامعه، حضور شایان توجهی داشته باشند. حضوری که بعضاً برای آنها دربرگیرنده اتفاقات مبارک و ارزشمندی در راستای معرفی خود و محصولات موسیقایی شان شد و در بعضی موارد هم موجب دردسرهای زیادی شد که می تواند در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی اش مورد بررسی و واکاوی بیشتری قرار گیرد.
شرایطی دارای اهمیت که حالا نمی توان به آسانی از آن چه در این بستر رسانه ای روی می دهد، بی تفاوت گذشت. چارچوبی دارای چالش و پر از فراز و نشیب های عجیب و غریب که تبدیل به اقیانوس پهناور و بی انتهایی شده که هر چه قدر در آن حضور داشته باشیم، بیشتر متوجه ابعاد پیچیده آن می شویم. شرایطی که در دنیای موسیقی پروسه بسیار پررنگی دارد و حدودا تمامی فعالان موسیقی را بر آن داشته تا در این راه پر نشیب و فراز اما جذاب برای مخاطب، به معرفی و به اصطلاح بیگانه «پرزنت» محصولات و دیدگاه های خود بپردازند. شرایطی که شاید بیان خیلی از آنها در قالب رسمی خبرگزاری ها و رسانه های رسمی کشور جایگاهی نداشته باشد اما دربرگیرنده ابعادی است که می تواند برای طرفداران و دوستداران موسیقی مشتمل بر رویدادهای مکتوب و تصویر جالب توجهی باشد.

اتفاقاً ظهور و بروز چنین شرایطی است که هم سبب رشد و تولید اخبار، نوشتارها و تصویرهای به اصطلاح «زرد» و «غیرقابل انتشار در رسانه های رسمی» شده است و هم ایجاد کننده فضای رقابتی بین رسانه های رسمی و رسانه های فعال در فضای مجازی که این مسائل نیز دربرگیرنده ملاحظات فراوانی است. ملاحظاتی که رجوع به آنها می تواند ویترین حواشی و اظهار نظرهایی باشد که رجوع به آنها با در نظر گرفتن ملاحظات و باید و نبایدهایش امری اجتناب ناپذیر است.
«یک هفته با فضای مجازی موسیقی» عنوان سلسله گزارش های هفتگی سرویس هنر خبرگزاری مهر برای مرور متن و حاشیه منتخب رویدادهای موسیقایی از پنجره فضای مجازی است که روزهای پایانی هر هفته با بهره گیری از مطالب انتشار یافته هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشورمان در زمینه های مختلف فضای مجازی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
رضا مهدوی؛ چه دشوار است دیگر نشنیدن صدایی اهورایی
درگذشت اکبر گلپایگانی هنرمند پیشگام عرصه آواز ایرانی همچنان در ردیف یکی از اتفاقات مهم موسیقی کشورمان در هفته های اخیر است که با واکنش های هنرمندان این عرصه روبه رو شده است.
رضا مهدوی آهنگساز، نوازنده، مدرس موسیقی و دبیر جشنواره بین المللی موسیقی فجر همچون هنرمندانی است که با انتشار فیلمی از خوانندگی مرحوم گلپایگانی دلنوشته ای را نیز در این زمینه منتشر نموده است.
در متن نوشته شده از طرف رضا مهدوی آمده است: چه دشوار است دیگر نشنیدن صدایی اهورایی را... صدایی از جنس بلور... حنجره ای طلایی... از مرد تبار حقیقت و شولایی... از جنس ناب روزگاران... بزرگ مرد خاندان پهنه موسیقی ملی ایران... اکبر گلپا طلایه دار عشق و سرمستی دوران... مرد ناب آواز و آهنگ ترانه... مرد ابتکار و عمل... خلاق و جوشان.

امیرعباس ستایشگر؛ «پاسِ آشنایی» و یک خاطره بازی پیش از مدیریت
امیرعباس ستایشگر نوازنده، ناشر و تهیه کننده موسیقی که طی ماه های گذشته در سمت مدیرعامل انجمن موسیقی ایران مشغول فعالیت است، طی روزهای گذشته بود که با انتشار عکسی از روزگار نوازندگی خود نقبی به کارهای موسیقایی اش زد.
وی در متنی که به بهانه انتشار عکس کنسرت هایش پخش شده، نوشته است:
«پاسِ آشنایی ها - در سالهای قبل پروژه های زیادی را به صحنه ها رسانده ام. به جز کنسرتهای صنم که از بیست و چهار سال پیش شروع شد، برنامه های مختلفی متولد شد که بعضی خوشی و برخی روی شکست دید. در زمان هایی که سر در گریبان می نماییم، بدون ترتیب، هر وقت دلم یادشان می کند. آنها را اینجا خواهم دید.»

سلمان سالک؛ قدردانی از عوامل پروژه ای که در ابتدا نشدنی به نظر آمد
سلمان سالک از آهنگسازان و نوازندگان فعال حوزه موسیقی ایرانی که در سالهای اخیر با ارکسترهای مختلف کنسرتهای مختلفی را نیز برگزار کرده با انتشار متنی از برگزاری کنسرت چند روز گذشته ارکستر بزرگ مهربانی با همراهی برخی از دانشجویان موسیقی نوشت.
در متن نوشته شده از طرف سالک آمده است: بالاخره کنسرت ارکستر بزرگ مهربانی در تالار وحدت اجرا شد. این پروژه در ابتدا نشدنی به نظر می آمد و افراد زیادی از داخل و بیرون ارکستر نسبت به ادامه و عاقبت آن تردید داشته و از همان شروع تا پایان آنرا ناکام می دانستند. اما کاری که سال ها برای آن برنامه ریزی و مطالعه شده و به زیر ساخت های آن فکر شده باشد و تجربه گران ناکامی های گذشته و اهتمام بر اصلاح آنها، همراه با امید و عشق و ایستادگی در مقابل سختی ها در آن باشد. محال است که انجام نشود. این امر با کمک و همدلی و همکاری و عشق و شور و حال جوانانی انجام شد که می خواستند در موسیقی ایرانی نقش آفرین باشند.
ما سختی ها و کمبود امکانات و سنگ اندازی های زیادی را تحمل کردیم. اگر بخواهم بگویم که چه ها بر ما گذشت در این کپشن نمی گنجد و داستان آنرا به زمان دیگری موکول می کنم. اما همین قدر بدانید که مسیر برگزاری کنسرت آن هم در این ابعاد در ایران خیلی مشکل است. همه چیز با ایده آل ها فرسنگ ها فاصله دارد. اما یاد گرفته ایم که در هر شرایطی باید کار نماییم.
هرگز نمی توانستم ببینم و بگذارم که تلاش جوانانی که به من اعتماد کردند بی نتیجه بماند و امیدشان را از دست بدهند. اما این اول راه ماست و این مسیر تا رسیدن به شرایط مطلوب ادامه می دهیم. استقبال بی نظیری که این ۲ شب از اجرا شد ما را در ادامه راهمان استوارتر و جدی تر می کند و مسئولیت ما را سنگین تر. برنامه های زیادی را با این ارکستر داریم که در آینده نزدیک یک به یک آنها را پیش خواهیم برد.

گرشا رضایی؛ «سمفونی» را دابسمش کنید، تلویزیون جایزه بگیرید
گرشا رضایی خواننده موسیقی پاپ که در ماه های اخیر مشغول انتشار قطعه به قطعه تازه ترین آلبوم موسیقایی خود در قالب یک مجموعه EP با حال و هوایی اکوستیک است در آخرین پست صفحه شخصی خود ضمن خبر انتشار تک آهنگ «سمفونی» مسابقه ای را هم برای مخاطبانش طراحی نموده است.
در متن انتشار یافته از طرف گرشا رضایی آمده است:
«رفقای عزیزم سلام. «سمفونی» منتشر گردید. امیدوار هستم باهاش تو این پاییز خاطره بسازید.
این قطعه موسیقی با حمایت یک برند [بین المللی] تهیه شده است و به مناسبت روز جهانی تلویزیون به سه نفر از مخاطبانی که قطعه سمفونی را دابسمش کنند، سه دستگاه تلویزیون هوشمند ۵۵ اینچ به قید قرعه جایزه داده می شود.»

تهمورس پورناظری ؛ معرفی نوازندگان کنسرت «باز آمدم» در تهران
تهمورس پورناظری نوازنده و آهنگساز شناخته شده موسیقی ایرانی هم که روز هفدهم آذر ماه کنسرت «باز آمدم» را در تالار اسپیناس تهران برگزار خواهدنمود در تازه ترین پست خود به معرفی نوازندگان این کنسرت پرداخته است.
سحر بروجردی، نیما زاهدی، تینا جامه گرمی، علی جعفری پویان، ماکان خوی نژاد، رامین عبداللهی، آرین رضایی، علی قنبری، گلناز نوروزی، شهرزاد اصلانی، علی احمدیان و پگاه نیایی نوازندگانی هستند که تهمورس پورناظری از آنها به عنوان گروه نوازندگان این کنسرت یاد کرده است.
این پروژه یکی از معدود برنامه های موسیقایی تهمورس پورناظری است که این دفعه بدون مشارکت مستقیم برادرش سهراب پورناظری در معرض تماشا و شنیدن علاقه مندان موسیقی قرار می گیرد.

1402/09/01
14:30:40
5.0 / 5
308
تگهای خبر: آثار , انجمن , بازی , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵