موزیک خوان Music Reader
آلبوم شهرزاد منتشر شد؛

شنیدن نظریه چند صدایی مشایخی با یک موسیقی زیبا

شنیدن نظریه چند صدایی مشایخی با یک موسیقی زیبا

موزیک خوان: شهرزاد عنوان یکی از تازه ترین آثار انتشار یافته موسیقایی است که با آهنگسازی علیرضا مشایخی و نوازندگی پیانو فریما قوام صدری پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، آلبوم «شهرزاد» به آهنگسازی علیرضا مشایخی و نوازندگی پیانو فریما قوام صدری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
«در حاشیه کویر»، «نبرد»، «شکست»، «زندانی»، «خشم»، «آن سوی ابرها»، «فرار»، «سراب»، «انتظار» عنوان قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.
در توضیحات تکمیلی این آلبوم آمده است:
علیرضا مشایخی در یک سفر فرضی که به مجموعه پنج گانه ای برای پیانو انجامید، ظرفیت تکامل و انبساط، «نامه ها» ۱۰۶ موسیقی ایران را ملموس کرد.
«داستان های کوتاه» اپوس ۱۱۳، «کریستال شماره های یک و دو» اپوس ۱۱۱، «در جستجوی زمان از دست رفته» اپوس۱۱۰، اپوس ۱۱۵ و «شهرزاد» اپوس داستان «شهرزاد» مجموعه پنج گانه هایی هستند که تخیل مشایخی در بر می گیرند. این آثار بهانه ای می شود برای جستجو و بیان اندیشه های فلسفی او.
این ماجرا در مورد شهرزاد قصه گو نیست، بلکه تحلیلی است از این که چگونه انسانی شبیه به شهرزاد قصه گو می شود. نظریه چندصدایی مشایخی اساس پی ریزی این قطعه قرار می گیرد.

او سفر خودرا از یک ترانه ساده و زیبای کردی شروع می کند و با عبور از موسیقی کلاسیک ایرانی در گستره گام تعدیل شده، به آستانه آتنالیته می رسد.
علیرضا مشایخی همچون آهنگسازان و موسیقی دان های برگزیده موسیقی ایرانی که خیلی از کارشناسان حوزه موسیقی او را به عنوان موسس موسیقی مدرن در ایران می شناسند.
این هنرمند از نخستین آهنگسازانی است که پیام آور نوگرایی در موسیقی ایران است و در این راه توانسته که موسیقی الکترونیک را تصنیف کند. این در حالیست که تولید چندین آلبوم مختلف، برگزاری کنسرتهای متعدد، تدریس در عرصه های مختلف دانشگاهی و استفاده خیلی از مجموعه های بین المللی از نتایج این آهنگساز همچون کارهای علیرضا مشایخی در حوزه موسیقی شمرده می شود.


منبع:

1403/04/12
19:00:14
5.0 / 5
80
تگهای خبر: آثار , آهنگ , پیانو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳