موزیک خوان Music Reader

گل طلایی دولت در عرصه موسیقی

گل طلایی دولت در عرصه موسیقی

موزیك خوان: حوزه موسیقی سال ها با مشكلات مختلفی مواجه بود كه مدیركل دفتر موسیقی مهمترین دلیل خیلی از آنها را فقدان اسناد بالادستی و اقدام برای تدوین سند جامع ملی موسیقی را به صورت تلویحی گل طلایی مدیران ارشد حوزه موسیقی در غلبه بر این معضلات می داند.یکی از مشکلاتی که از دیرباز در حوزه موسیقی شاهد بوده ایم روند طولانی صدور مجوز برای انتشار آلبوم یا برگزاری کنسرت بود. در زمانی که هنوز انتشار تک آهنگ باب نبود شاید اگر انتشار تک آهنگ نیز یکی از انتخاب های هنرمندان بود باز هم هنرمند در هزارتوی دشوارتر و پیچیده تر ستاندن مجوز انتشار، زمان زیادی را در راهروها و اتاق های نهادهای صدور مجوز از دست می داد.

در سال های قبل بسیار شاهد بودیم که کنسرتهای دارای مجوز رسمی از طرف دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرها و شهرستان های مختلف در دقیقه نود لغو می شد و دفتر موسیقی عملا قدرت حمایت و صیانت از مجوزهای صادرشده خودرا نداشت. مساله مهم دیگر در حوزه موسیقی برگزاری بیش از سی و دو دوره از جشنواره موسیقی فجر بدون وجود بخشنامه اجرایی بود.

امروز اما خیلی از این مشکلات و معضلات تا حد چشمگیری مرتفع یا حداقل کمرنگ تر از گذشته شده است. راه اندازی سامانه صدور مجوز، تدوین سند ملی موسیقی، تسهیل در تعامل و گفت وگوی رودرروی مدیرکل دفتر موسیقی با هنرمندان و شنیدن مشکلات و دغدغه های آنها از دستاوردهای مهم بدنه مدیریت کلان موسیقی در این دوره است.

خبرنگار فرهنگی ایرنا پیرامون دستاوردهای مهم دولت در عرصه موسیقی طی هشت سال قبل با محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی گفت و گو کرده است.

الهیاری ضمن تاکید بر اینکه خیلی از این مشکلات قبل از انتصاب وی به این سمت وجود داشته اظهار داشت: با آنکه خیلی از این مشکلات ارتباطی به دوران مدیریت من در دفتر موسیقی ندارد؛ به هر شکل مشکلاتی است که دفتر موسیقی باید در چاره آنها اقداماتی عاجل انجام می داد و در این راه گام های موثری برداشت.

سندملی موسیقی، یک چاره کامل

فقدان اسناد بالادستی مهم ترین و ریشه ای ترین مشکلات حوزه موسیقی است.

الهیاری با بیان این که قبل از این «هیچ سند بالادستی در حوزه موسیقی در کشور وجود نداشته است»، اظهار داشت: اگر مصوبات مجلس شورای اسلامی را بازنگری کنید یا سراغ اسناد و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بروید متوجه خواهید شد هیچ سند بالادستی در حوزه موسیقی که ملاک عمل برای ما باشد وجود ندارد. در صورتیکه ما در این دوره چند رویداد بسیار مهم را کلید زده و ریل گذاری کردیم.

تشکیل شورای هماهنگی موسیقی

وی در تشریح اقدامات صورت گرفته اضافه کرد: نخست آن که بخشنامه صدور مجوز و نظارت بر انتشار آثار موسیقی در سال ۹۹ توسط وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا و ابلاغ گردید. این دستاورد، کلیه فرایندهای دفتر موسیقی را در قالب مشخص قرار می دهد و حقوق مصرف کننده و تولیدکننده در این بخشنامه در نظر گرفته شده است. دیگر آن که در سه سال قبل تلاشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و در کمسیون تخصصی هنر و معماری به قصد تشکیل شورای هماهنگی موسیقی کشور شروع شده است.

وی مهم ترین وظیفه شورای هماهنگی موسیقی کشور را ایجاد هماهنگی در حرکت و برنامه ریزی دستگاه ها و نهادهای مختلف در زمینه موسیقی همچون صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، وزارت علوم، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری تهران، خواند و اضافه کرد: این نهادها گاهی با هم هماهنگ نیستند یا اقداماتشان بعضی مواقع همراستا نبوده است.

تدوین بخشنامه هایی که تا کنون وجود نداشت، عبور از خاکستری ها

مدیرکل دفتر موسیقی اضافه کرد: ما درباره برگزاری جشنواره موسیقی نواحی دقیقا پس از اختتام دوره پیشین آن کارهای اجرای و برگزاری جلسات مربوط به هماهنگی و سیاستگذاری و بسیاری اقدامات دیگر را آغاز نموده ایم، به بیان بهتر برای دفتر موسیقی جشنواره موسیقی نواحی پیش رو درست پس از اختتام جشنواره قبل شروع شده است.

وی اظهار داشت: باید بگویم قبل از این جشنواره نواحی بخشنامه مشخصی نداشته اما امروز بخشنامه این جشنواره در مراحل پایانی تدوین قرار دارد که پس از تدوین و تصویب ابلاغ خواهد گردید.

جشنواره موسیقی فجر تا سی و سه دوره بدون بخشنامه برگزار شده بود و از دوره سی و چهارم صاحب بخشنامه شده است. جشنواره ملی موسیقی جوان تا کنون چهارده دوره خودرا بدون بخشنامه پشت سر گذشته اما از این دوره صاحب بخشنامه خواهد شد.

الهیاری اظهار داشت: اهمیت تدوین بخشنامه ها مشخص شدن مرزهاست و بدین سان دیگر شاهد تاثرات سلیقه ها و اصطلاحا رفتارهای خاکستری نخواهیم بود.

سهولت در صدور مجوزها

محمد الهیاری موسیقی را عامل ارزشمندی برای گفتمان بین المللی هنرمندان و مخاطبان دانست و اشاره کرد: مدت ها بود هنرمندان عموما مایل به انتشار آلبوم بودند و اصل برای هنرمندان تولید آلبوم مستقل بود. بدین سان در دفتر موسیقی، با خیل عظیمی از ترانه های ارسالی برای صدور مجوز روبرو بودیم. اما با رشد فناوری، گسترش فضای مجازی و در کنار آن افزایش سواد رسانه ای مردم به تدریج تمایل به انتشار تک آهنگ جایگزین اصرار برای انتشار آلبوم شد.

شاید اگر بگوییم مهم ترین اتفاق در حوزه موسیقی در سال های اخیر تمایل حداکثری هنرمندان برای انتشار تک آهنگ بوده سخن به گزافه نگفته ایم.

وی اضافه کرد: وقتی با چنین تمایل شدیدی برای انتشار تک آهنگ مواجه شدیم، طبیعی است دفتر موسیقی خودرا موظف و مکلف به تغییر رویکرد و همراستا شدن با فضای متفاوت و جدید کرد. پس حرکت به سمت کاهش مراحل کاغذ بازی و رسیدن به روند الکترونیکی را مد نظر قرار دادیم و در همین راستا سامانه شعر و سامانه موسیقی افتتاح شد. بدین سان دیگر هنرمندان مجبور نیستند اشعار خودرا به صورت مکتوب و دستی تحویل دهند.

سامانه های مجوز یکپارچه خواهند شد

وی اضافه کرد: به زودی شاهد رسیدن به یک سامانه واحد ثبت شعر، موسیقی و ستاندن مجوز بصورت الکترونیک خواهیم بود و کاغذ بازی ها و رفت وآمد هنرمندان از بین خواهد رفت و همه امور الکترونیکی صورت خواهد گرفت.

با رشد فضای مجازی نظارت ها دشوار شده است. باید پذیرفت فضای مجازی بستری برای هنرمندان به وجود آورده که آثارشان را به آسانی منتشر کنند.

وی اضافه کرد: در این میان چالش عمده ما در چنین فضایی رسیدن به تعادلی در نظارت هاست که چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی و هوشمند باشند. باید از فضاهای سنتی نظارتی فاصله بگیریم به سمت نظارت هایی متناسب با زمان و مکان پیش برویم. پس لازم بود در بخشنامه ها بازبینی نماییم اما باز بزرگترین مانع ما فقدان سند بالادستی در حوزه موسیقی بود.

وی عنوان کرد: در سال ۹۹ بخشنامه صدور مجوزها و نظارت بر انتشار آثار موسیقی توسط وزیر فرهنگ ابلاغ و به امضا رسید و این مهم کلیه کارهای دفتر موسیقی را در چهارچوبی قرار می دهد که حقوق تولید کننده و مصرف کننده نیز در آن دیده شده است.

وی اضافه کرد: نگاه ما به هنرمند و آثارش نگاهی ایذایی و تنگ نظرانه نیست و معتقدیم خیلی از قوانین ممیزی عملا مانع بروز خلاقیت هنرمندان در آفرینش آثار موسیقی بوده اند که به این مورد هم با برگزاری جلسات گوناگون با هنرمندان و اعضای شورای شعر و موسیقی تا حد زیادی پرداخته و کار برای هنرمندان ساده تر شده است.منبع:

1399/06/06
23:27:25
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان