موزیک خوان Music Reader
به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید

یادی از تصاویر نوستالژیك كتاب های درسی

یادی از تصاویر نوستالژیك كتاب های درسی

موزیك خوان: شروع سال تحصیلی جدید از امروز (15 شهریورماه) با شرایط خاص متناسب با این روزها شروع شد. كلاس های درسی كه مقرر است گاهی به صورت مجازی برگزار شوند، شاید با خاطرات كودكی ها، نشستن پشت نیمكت ها و ورق زدن كتاب هایی كه تصاویر و داستانهایشان حالا پر از خاطره شده اند، چندان همخوانی نداشته باشد.


شروع سال جدید تحصیلی آن هم در شرایط خاص این روزها، بهانه ای شد تا بخ تجسمی ایسنا با مرور کوتاهی بر پیشنیه تصویرگری کتاب های درسی در ایران، بعضی از تصاویر ماندگار کتاب های درسی را بار دیگر ورق بزند.
تصویرگری کتاب های درسی بــه معنای حرفــه ای کلمه به دهه ۴۰ برمی گردد. شاید بتوان گفت قبل از آن به تصویرسازی کتاب های درسی به صورت جدی نگاه نمی شد و به همین خاطر هم اغلب تصاویر کتاب های درسی در آن دوران بدون رعایت استاداردهای علمی و حرفه ای با داستان هایی همنشین می شدند که شاید همخوانی چندانی هم با محتوا نداشتند.
در آن دوره هنرمندان زیادی در حوزه هایی همچون نقاشی، مینیاتور و خوشنویسی و... فعالیت می کردند، اما کمتر کسی در حوزه تصویرسازی کتاب های درسی به صورت تخصصی و حرفه ای فعالیت می کرد. همین موضوع بهانه ای شد تا انتشارات «فرانکلین» از میان نقاشانی که گرایش های تصویرسازی داشتند، تعدادی را شناسایی کند و به آنها آموزش بدهد. به مرور زمان هنرمندانی همچون پرویز کلانتری، مرتضی ممیز، زمانی، غلامعلی مکتبی، نورالدین زرکلک، آراپیک باغداساریان، ژانت میخاییلی، منوچهر درفشه، صادق صندوقی، مهرنوش معصومیان و... تصویرگری کتاب های درسی را برعهده گرفتند و نقش های ماندگاری در ذهن و خاطر دانش آموزان به یادگار گذاشتند.
در ادامه می توانید بعضی از تصاویر خاطره انگیز کتاب های درسی دوران دبستان را در دهه های نخست پس از انقلاب مشاهده کنید:
منبع:

1399/06/16
22:47:24
5.0 / 5
1072
تگهای خبر: آموزش , كتاب , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
موزیک خوان