موزیک خوان Music Reader

تمركز جشنواره نواحی بر روی دوبیتی خوانی است

تمركز جشنواره نواحی بر روی دوبیتی خوانی است

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در جلسه با اعضای هیئت علمی و تبادل نظر در باره نحوه‌ی برگزاری جشنواره اظهار داشت: موضوع اصلی این دوره از جشنواره دوبیتی خوانی است.به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی، احمد صدری، درباره موضوع اصلی این دوره از جشنواره اظهار داشت: شورای علمی جشنواره موسیقی نواحی، متناسب با سیاست های کلی جشنواره که در سال های گذشته مبتنی بر موسیقی های باکلام بوده، تِم این دوره از جشنواره را بر پایه‌ی «دوبیتی خوانی» در مناطق مختلف ایران قرار داده است. همانطور که مستحضرید، این قالب شعری در بین تمام اقوام ایرانی با عناوین مختلف وجود دارد و دارای اشتراک های زیادی است.

وی عنوان کرد: به سبب تنوع قومی، اقلیمی و زبانی در کشور، می توانیم با این قالب شعری وحدت را نه فقط در ایران با این جغرافیای سیاسی، بلکه در جغرافیای فرهنگی نشان دهیم. نمونه این دوبیتی خوانی ها را در کشورهایی مانند ازبکستان و تاجیکستان تحت عنوان «فَلَک» شاهد می باشیم.

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اشاره به اینکه مقرر است این جشنواره در آبان ماه برگزار شود، درباره نحوه برگزاری این دوره از جشنواره گفت: جشنواره امسال دو بخش دارد؛ یک بخش آن به صورت آنلاین برگزار می گردد و بخش دیگر به صورت آفلاین. بخش آنلاین طی چهار روز در فضاها و مکان های تاریخی کرمان اجرا خواهد شد.وی ابراز امیدواری کرد تا بتوان با بهره گیری از ظرفیت چندفرهنگی استان کرمان و موسیقی سایر اقوام، که برای مخاطب تنوع زبانی، موضوعی و موسیقایی دارد، برنامه خوبی تدارک ببینیم.
وی بیان کرد: زمان اجراها به جهت اینکه تیم های فیلمبرداری به مناطق مختلف ایران می روند و از افرادی که هیئت علمی تعیین می کنند مستندهایی را تهیه می کنند، طولانی خواهد بود. در نهایت بسته ای را آماده کرده و در طول زمان پخش می نماییم.

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اشاره به اینکه بخش پژوهش همیشه یکی از بخش های لاینفک جشنواره موسیقی نواحی بوده، توضیح داد: بخش پژوهش هر سال همزمان با بخش اجرائی جشنواره برگزار می شد ولی امسال برای جلوگیری از تداخل با اجراها، تصمیم گرفته شده این بخش را بعد از اتمام جشنواره طی برنامه‌ی مشخصی با موضوع و محوریت «دوبیتی خوانی» برگزار نماییم.
صدری اضافه کرد: مقرر است عزیزان ما برای این بخش برنامه ریزی هایی داشته باشند و یکی از آن برنامه ها، تقدیر از کتاب هایی است که توسط موزیسین ها و پژوهشگران بومی نوشته شده است. امیدواریم با همکاری فرهنگستان هنر و دانشگاه هایی که رشته اتنوموزیکولوژی دارند، بتوانیم بخش پژوهش را یا به صورت آنلاین یا آفلاین و یا تلفیقی از این دو برگزار نماییم.
وی اظهار داشت: شورای علمی با رادیو به توافق رسیده که همکاری نزدیک داشته باشند. قرار شده مباحث محتوایی جشنواره درباب دوبیتی خوانی ها طی برنامه رادیویی، یکشنبه ها بین ساعت ۲۱ تا ۲۳ با حضور کارشناس از رادیو فرهنگ پخش شود.
صدری با بیان اینکه سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران فراخوان نداشته است، اشاره کرد: بنا را بر این گذاشته ایم که شورای علمی تا هفته آینده پیشنهادات شان برای اجرای آنلاین را از بین کسانی که استاد هستند ولی کمتر دیده شده اند اعلام کنند. مسلم است حتما از تمام اقوام ایران با گویش های مختلف در این جشنواره برنامه خواهیم داشت.

اعضای شورای علمی این دوره از جشنواره را منصوره ثابت زاده، فؤاد توحیدی، هوشنگ جاوید، دامون شش بلوکی، و محمدعلی مرآتی می سازند.


1399/07/14
13:29:26
5.0 / 5
1146
تگهای خبر: اقلیم , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
موزیک خوان