موزیک خوان Music Reader

ساز ناكوك گالری ها در روزگار كرونا

ساز ناكوك گالری ها در روزگار كرونا

موزیك خوان: در روزگاری كه روز به روز شمار مبتلایان و قربانی های ویروس كرونا در كشور ركورد می زند، خیلی از شهرهای كشور در وضعیت قرمز قرار دارند و اغلب مراكز فرهنگی و هنری تعطیل هستند، بعضی از گالری ها همچنان با برگزاری نمایشگاه های هنری به فعالیتشان ادامه می دهند و البته برخی هم ترجیح داده اند كه در وضعیت فعلی، تعطیل بمانند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، ستاد ملی مدیریت کرونا در تاریخ ۱۷ آبان ماه مصوبه ای در خصوص ممنوعیت فعالیت مشاغل ۲، ۳ و ۴ از ساعت ۱۸ صادر کرد که برمبنای آن و باتوجه به گفته های رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دیگر محدودیتی برای کارهای فرهنگی و هنری تا ساعت ۱۸ وجود ندارد.
بااینکه از همان ابتدای افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور منع رسمی برای فعالیت گالری ها وجود نداشت، اما برگزاری نمایشگاه های هنری منوط به نداشتن مراسم افتتاحیه و رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی اعلام شده بود.
در این میان خیلی از گالری ها به تصمیم شخصی و در امتداد جلوگیری از شدت افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید _۱۹، یا فعالیتشان را به فضای مجازی محدود کردند یا اینکه تعطیل شدند. آن دسته از گالری هایی هم که برگزاری نمایشگاه های حضوری را انتخاب نموده بودند، به سبب شرایط حاکم بر جامعه، طبیعتا با استقبال قابل قبول و شایسته ای مواجه نشدند.
در این میان اما همچنان باز هم بعضی از گالری ها فارغ از غوغایی که کرونا در جهان برپا کرده، ساز خودشان را می زنند و بنظر می رسد قوانین مشخصی هم برای فعالیت گالری ها و نظارت بر عملکردشان وجود ندارد.
تماس خبرنگار ایسنا با بعضی از گالری های تهران، نشان میدهد که رویه مشخصی برای برگزاری نمایشگاه های هنری وجود ندارد. بعضی از گالری ها بنا به تصمیم شخصی تعطیل شده اند و برخی کلیه فعالیتشان را فقط محدود به دنیای مجازی کرده اند و بعضی هم برمبنای مصوبه اعلام شده تا ساعت ۱۸ امکان بازدید دارند. اما بعضی از گالری ها هم تا ساعات ۲۰ یا ۲۱ امکان بازدید دارند و طبق روال سابق کاری می کنند.
همچون گالری هایی که بطور کلی در فضای مجازی فعالیت می کند و امکان بازدید حضوری ندارد می توان به گالری «گلستان» اشاره نمود و گالری «ساربان» هم همچون گالری هایی است که به سبب شیوع ویروس کرونا تا آخر سال ۹۹ اعلام تعطیلی کرده است. گالری «والی» نیز به سبب اوج گیری شیوع ویروس کرونا در این روزها به مدت یک هفته تعطیل شده است.
اما در بین نمایشگاه هایی برمبنای مصوبه جدید ستاد ملی کرونا فعالیت می نمایند، می توان به گالری های «آرتیبیشن»، «شیرین»، «ویستا»، «طراحان آزاد»، «سایه» و... اشاره نمود.
گالری «آرتیبیشن» در این روزها میزبان نمایشگاه «هوم خانه نیست» از علی رستگار است. این نمایشگاه برای افرادی که در قرنطینه به سر می‎برند به صورت آنلاین بوسیله لینک http: //arthibition.net/fa/gallery/exhibition/۵۱۴ قابل دسترسی است. امکان بازدید از این نمایشگاه تا ساعت ۱۸ برقرار است و از ساعت ۱۸ تا ۲۰ نیاز به هماهنگی قبلی وجود دارد. همین طور گالری «شیرین» روز جمعه (۲۳ آبان ماه) میزبان دو نمایشگاه هنری «بازی دوار» با آثاری از مرضیه قاسم پور و «ملیوریسم» با آثاری از یلدا جمالی است. امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۴ تا ۱۸ فراهم گشته است. گالری «سایه» نیز که قرار بود روز جمعه (۲۳ آبان ماه) میزبان افتتاحیه نمایشگاه جدید خود باشد، به سبب افزایش انتشار ویروس کرونا، این مراسم را لغو کرده است و تا روز شنبه به نمایش نمایشگاه قبلی خود ادامه می دهد. برمبنای هم اکنون نمایشگاه «گلشا» با آثاری از آمنه اسفندیاری در این گالری برقرار است. امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۵ تا ۱۸ برقرار است. گالری «ویستا» نیز که این روزها میزبان نمایشگاه «تهی» با آثاری از کلثوم صالحی است، تا ساعت ۱۸ امکان بازدید دارد. همین طور گالری «طراحان آزاد» در این روزها میزبان نمایشگاه نقاشی با آثاری از «مرضیه باقری» است. ساعت بازدید از این نمایشگاه تیز تا ساعت ۱۸ اعلام شده است. در این میان برخی دیگر از گالری ها نیز میزبان نمایشگاه های هنری هستند که ساعت بازدید آنها به ساعت ۱۸ تقلیل نیافته است و به همان روال سابق فعالیت می نمایند که در این گزارش از اشاره به نام آنها خودداری می نماییم.
منبع:

1399/08/22
20:14:32
5.0 / 5
809
تگهای خبر: آثار , بازی , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴