موزیک خوان Music Reader
نگاهی به آثار بنكسی

هنرمند میلیون دلاری بی نام و نشان! بعلاوه فیلم و عكس

هنرمند میلیون دلاری بی نام و نشان! بعلاوه فیلم و عكس

موزیك خوان: كسی نامش را نمی داند و چهره اش را نمی شناسد یا شاید بهتر است بگوییم كمتر كسی با هویت واقعی او آشنایی دارد؛ اما نقاشی هایش كه روی دیوارهای شهرهای دنیا نقش می بندند شهرت جهانی و ارزش میلیون دلاری دارند. می گویند مدلول واقعی گرافیتی در آثار او نمایان می شود. به زبان هنر اعتراض می كند و وسوسه درآمدهای میلیون دلاری او را از دیوارهای شهر دور نكرده است.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، «بنکسی» هنرمند گرافیتی کار بریتانیایی اهل بریستول است که بواسطه نقاشی های دیواری اش که سودهای میلیون دلاری به دنبال دارد، شهرت جهانی پیدا کرده است. بااینکه حدس و گمان ها درباره او بسیار است، اما هنوز هویت اصلی اش پنهان و مبهم است؛ البته کم نیستند تعداد علاقه مندان و رسانه هایی که دوست دارند بدانند خالق این نقاشی های دیواری که اغلب به مسائل سیاسی و اجتماعی می پردازد، چه کسی است! هنرمندی که سال هاست دیوارهای کهنه و رنگ و رو رفته را با هیچ بومی عوض نمی کند، از فروش های میلیون دلاری آثارش سود چندانی به جیب نمی زند و برای خیلی از هنرمندان گرافیتی کار جهان یک الگوی تمام عیار است.
«بنکسی» (Banksy) نام مستعاری است که برای امضای نقاشی هایش انتخاب نموده است؛ نقاشی هایی که حدودا از سال ۱۹۹۳ جایشان را روی دیوارهای کشور انگلیس باز و به مرور آغاز به خودنمایی کردند. حالا دیگر امضایش ارزش شده است. کافی است اثر جدیدی خلق کند و آنرا بواسطه انتشار در اینستاگرامش تایید کند تا خبرها، تحلیل ها و تصاویر هنرنمایی جدیدش در رسانه های جهان منتشر و در شبکه های اجتماعی دست به دست شود.
در این میان گاهی بخت یار افرادی می شود که دیوار خانه یا محل کارشان، دفتر نقاشی بنکسی می شود. حالا دیگر او صاحب اثر است و می تواند با فروش آن در یکی از حراجی های بزرگ و معتبر آثار هنری، ثروتمند شود. یکی از آثار «بنکسی» به نام «عشاق موبایل» روی در یک کلوب در بریستول نقش بسته بود. شورای شهر مدعی مالکیت اثر شد و دعوای بزرگی میان آنها و صاحب کلوب شکل گرفت. گفته می شود که در نهایت «بنکسی» در این دعوا مداخله کرد، به کلوب نامه ای نوشت و ادعای مالکیت کلوب را درست دانست. «عشاق موبایل» برای صاحب کلوب دیگر فقط یک نقاشی مفهومی و اعتراضی نبود، برگ برنده ای بود که هزاران دلار می ارزید.
به طور کلی بنظر می رسد که «بنکسی» بیش از این که برای خودش درآمدزا باشد یا حداقل دغدغه اصلی اش این باشد، برای دیگران سودآوری دارد. بعنوان مثال حدودا دو سال پیش بود که بگفته «بنکسی»، یک گالری در مسکو آثار این هنرمند را بدون اجازه او به نمایش عمومی گذاشت و بازدیدکنندگان برای دیدن آثار این هنرمند مبلغی برابر با ۹ دلار و ۷ سنت، پرداخت می کردند؛ این در حالی بود که «بنکسی» همیشه آثارش را به صورت رایگان به نمایش عمومی می گذارد.

اثر جدیدی از «بنکسی» در دوران کرونا که از مترو لندن سر درآورد


منبع:

1399/09/03
22:40:32
5.0 / 5
1027
تگهای خبر: آثار , فیلم , مد , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
موزیک خوان