موزیک خوان Music Reader

هنرمندان بین المللی ایران، شب ایرانی ۱۱ را برگزار می كنند

هنرمندان بین المللی ایران، شب ایرانی ۱۱ را برگزار می كنند

موزیك خوان: كنسرت شب ایرانی ۱۱، با تمركز بر روی آثار ۹ هنرمند ازآهنگسازان معاصر ایرانی از چهارگوشه جهان برنامه­ ریزی شده و به صورت برخط برگزار می شود.


کنسرت شب ایرانی ۱۱ درادامه سری کنسرتهای موسیقی معاصرِ گروه موسیقی یارآوا، با تمرکز بر روی آثار ۹ هنرمند ازآهنگسازان معاصر ایرانی از جمله علیرضا مشایخی و فوزیه مجد برنامه­ ریزی و به صورت برخط در تاریخ ۹ آذر معادل ساعت ۲۱ با اجرای ۹ نوازنده از آثار ۹ آهنگساز اجرا می­ شود.
مهدی جلالی مدیر هنری گروه یارآوا در گفت و گوی خود با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: ما حدود ده سال قبل برنامه مشابهی را برگزار کرده بودیم و این برنامه تجربه اول گروه یارآوا نیست.
کرونا و اجبار در برگزاری برخط کنسرت
وی اضافه کرد: این برنامه از سال­ها پیش برنامه­ ریزی شده بود. اما به علت محدودیت­ های کرونایی، مجبور به تغییراتی اساسی در برنامه شدیم که مهمترین آنها تغییر برنامه از کنسرت حضوری به اجرای برخط است.

جلالی در ارتباط با روش اجرای کنسرت اظهار داشت: نوازندگان قطعات خویش را به صورت جداگانه برای این کنسرت ضبط کرده و در نهایت قطعات ضبط شده در تاریخ و ساعت مورد نظر، در صفحه اینستاگرام گروه موسیقی یارآوا آپلود شده و نسخه­ نهایی کل کنسرت، در یوتیوب گروه هم بارگزاری خواهند شد.
اجرای اثار بزرگان موسیقی معاصر ایران توسط خودشان
جلالی ضمن اشاره به حضور بزرگان موسیقی معاصر ایران در این رویداد اظهار داشت: در این کنسرت آثاری از چندین نسل از آهنگسازان زن و مرد ایرانی اجرا می­ شود. در این برنامه نوازندگان برجسته ­ای به اجرای آثار آهنگسازان می­ پردازند. اما نکته­ ای که شاید بیشتر جلب توجه می­ کند، این است که بعضی از آثار، توسط خودِ آهنگسازان اجرا می­ شود.
وی رپرتوار کنسرت شب ایرانی ۱۱ را متفاوت ارزیابی کرد و اظهار داشت: قطعات در استایل های گوناگونی نوشته شده­ و در بعضی از قطعات چیزی بیشتر از شیوه های مرسوم نوازندگی استفاده شده و برخی دیگر در زیر مجموعه موسیقی آوانگارد خواهد بود.
اثری از هنرمند بین المللی ایران که در سوئیس ضبط شده است
جلالی در ادامه اظهار داشت: قطعه­ گفتگو شماره­ ۳ برای پیانو اثر فوزیه مجد توسط لیلا رمضان اجرا خواهدشد. لیلا رمضان این قطعه را بارها در کنسرت­ های مختلف در تهران، شیراز، دوبلین، تورونتو، پاریس، لوزان، پیتزبورگ و... اجرا کرده است. ضبط این اثر هم با اجرای این هنرمند بر روی سی­ دی هم موجود است.

گفتنی است فوزیه مجد از پیشگامان موسیقی معاصر یا مدرن در ایران و نخستین آهنگساز زن ایرانی است که آثارش بالغ بر ۶۰ سال است که در ایران و دیگر کشورهای جهان به اجرا درآمده است و ضبط این قطعه برای کنسرت شب ایرانی ۱۱ در سوئیس انجام شده است.
شاهرخ خواجه نوری و نخستین اجرای جهانی
وی ضمن اشاره به حضور شاهرخ خواجه نوری از چهره های اثرگذار و مهم موسیقی معاصر بخصوص موسیقی الکترونیک در این سری کنسرت ها اظهار داشت: نخستین اجرای جهانی قطعه اتود ترانسِندال اثر شاهرخ خواجه ­نوری برای پیانو و سازهای کوبه­ ای توسط خود آهنگساز انجام شده درحالیکه آخرین اجرای رسمی این هنرمند بعنوان پیانیست، به بهار سال ۱۳۸۷ در تالار رودکی باز می ­گردد و الان پس از ۱۲ سال به صورت رسمی برنامه خویش را اجرا خواهد نمود.
جلالی در باره قطعه دیگر در نظر گرفته شده در این سری از کنسرت ها اظهار داشت: قطعه­ اینترلود برای گیتار سولو اثر ابوالفضل رهبریان آهنگساز مقیم فلورانس ایتالیا توسط خود من اجرا می­ شود. گفتنی است که رهبریان این قطعه را در سال ۱۳۸۶ برای مهدی جلالی نوشته است که نخستین اجرای جهانی آنرا در کاخ نیاوران توسط مهدی جلالی به روی صحنه رفته است و بعد از آن هم توسط دیگر نوازندگان اجرا شده است.
مدیر هنری این کنسرت ها در ادامه تصریح کرد که قطعه راز در سه موومان برای سوپرانو اثر مرسده غلامی نیز نخستین اجرای جهانی خویش را خواهد داشت. این اثر توسط شقایق باقری اجرا می­ شود. لازم به ذکر است که اشعار این قطعه هم از باقری است.
جلالی در ادامه اضافه کرد: قطعه بریک دَنس (رقص شکسته) اثری از مهدی بهبودی آهنگسازی که خویش را ترکیب گرشنیداری می­ نامد، تجربه ­ای متفاوت می باشد که نخستین اجرای جهانی آن در این کنسرت توسط خود آهنگساز انجام می­ شود. بهبودی سال­های گذشته با تشکیل کانون جستجوی شنیداری، برنامه­ های متفاوتی در حیطه­ موسیقی معاصر برگزار کرده است.
آزادی پرنده به روایت دو آهنگساز ایرانی و حضور اسطوره موسیقی معاصر ایران
قطعه­ روزی پرنده آزاد می ­شود اثر آیدا شیرازی آهنگساز جوان مقیم آمریکا توسط عسل کریمی نوازنده ویلن مقیم هانوفر آلمان اجرا می­ شود.
یکی از موارد برجسته و مهم این رویداد موسیقی حضور علیرضا مشایخی آهنگساز معاصر و بین المللی ایرانی است که اثر خود تحت عنوان کریستال شماره ۱ و ۲ برای پیانو سولو را توسط نوازنده­ پیانو مقیم بلژیک پریسا گلشن به اجرا در خواهد آورد. گلشن طی سالیان گذشته قطعات بسیاری را از مشایخی به اجرا گذاشته که کریستال هم یکی از آنهاست.
مدیر هنری رویداد موسیقی شب ایرانی ۱۱ اظهار داشت: علیرضا مشایخی هم بدون هیچ نیازی به توضیح، یکی از تاثیرگزارترین آهنگسازان موسیقی معاصر است که اغلب نوازندگان ایرانی، برای نخستین ­بار موسیقی مدرن را با آثار او تجربه کرده­ اند.

بوطیقای موسیقی یک نوازنده مترجم
علیرضا امیرحاجبی آهنگساز دیگری است که در این اجرا، خود اثر خویش را اجرا می­ کند. نخستین اجرای جهانی قطعه­ «کانسیون» از مجموع پنج سرناد اسپانیول برای گیتار سولو، توسط آهنگساز، نوازنده­ گیتار و مترجم حیطه موسیقی علیرضا امیرحاجبی اجرا می­ شود.
پرواز از هانوفر تا تهران بر بالهای موسیقی
یکی دیگر از برنامه های این رویداد موسیقیایی حضور یاسمین شاه­ حسینی نوازنده­ برجسته­ عود است که، قطعه­ی« Style brisé» اثر سارا اباذری استاد آهنگسازی دانشگاه تهران و دبیر هنری «فستیوال بین­المللی موسیقی الکترونیک تهران» را اجراخواهد کرد. این اثر برای شاه­ حسینی نوشته شده و نخستین اجرای جهانی آن در موزه اشپرنگل هانوفر توسط وی صورت گرفته است.
گروه موسیقی یارآوا در یک نگاه
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، «گروه موسیقی یارآوا» در سال ۱۳۸۰ توسط مهدی جلالی، ابراهیم الهیاری و حامد زند کریم خانی با هدف معرفی گونه ای متفاوت از موسیقی سنتی و ترویج موسیقی بی کلام یا غیرِ کلام محور تأسیس شد.
از سال ۱۳۸۲ و با تشکیل «ارکستر مدرن یارآوا» به پیشنهاد علیرضا مشایخی، یارآوا فعالیت هنری خویش را با هدف اجرا و معرفی آثار آهنگسازان موسیقی مدرنِ (معاصر) ایران و جهان و از این طریق، معرفی نوازندگان موسیقی نو ادامه داد.
از سال ۱۳۸۲ تا به امروز این گروه علاوه بر فعالیتهای معمول خود، بالغ بر ۸۰ نشست رایگانِ آموزشی-پژوهشی-اجرایی تحت عنوان هایی مثل «خلوت موسیقی»، «آی سی»، «شب اپرا»، «یکشنبه های موسیقی» و غیره را برگزار کرده است.
این گروه با سری برنامه های «شب ایرانی» از سال ۱۳۸۷ تمرکز خویش را بر اجرای آثار آهنگسازان معاصر ایرنی متمرکز کرد و تنها در طول این برنامه ها ۶۱ اثر را به اجرا درآورده است.
یارآوا در برنامه ها و اجراهای متفاوت خود طی سالیان گذشته، بیشتر از ۱۶۰ اثر متفاوت در ژانرهای گوناگون موسیقی را به اجرا گذاشته و آثار بیشتر از چهل آهنگساز موسیقی معاصر ایران را برای نخستین بار به اجرا درآورده که بعضی از آنها انتشار یافته اند.
برگزاری مسابقه آهنگسازی موسیقی الکترونیک؛ «جایزه ی رضا کروریان»، فستیوال موسیقی معاصر «صدا. تهران. موسیقی»، «فستیوال بین المللی موسیقی الکترونیک تهران»، پروژه ی موسیقی معاصر «کارگاه صدا»، پروژه­ی «مسافران تهران-برلین» و «روزهای موسیقی معاصر تهران» از مهمترین فعالیتهای گروه طی سالهای اخیر است که باعث تعامل و همکاری درخلال گروه موسیقی یارآوا و دانشگاه موسیقی تئاتر و رسانه ی هانوفر، لابراتوار موسیقی معاصر و دپارتمان مطالعات موسیقی در دانشگاه ارسطو تسالونیکی، مرکز رسانه های دیجیتال و لابراتوار تولید چندرسانه ای کنسرواتوار لوئیجی کروبینی فلورانس، انجمن فرهنگی هشت هنر فلورانس، دانشگاه نیویورک و دانشگاه تهران شده است.
گروه موسیقی یارآوا در دوران عالمگیری کرونا هم برنامه­ های آنلاین متفاوتی داشته که از آن میان می­ توان به «خلوت موسیقی ۳۷.۵ درجه» و دو برنامه­ ۲۴ ساعته که در بزرگداشت شاهرخ خواجه نوری به اجرای آثار وی اختصاص داشت و برنامه­ دیگر هم شامل گفتگوها، سمینارها و اجراهای متفاوت به مناسبت افتتاحیه­ استودیوی الکترونیک یارآوا اشاره نمود.منبع:

1399/09/06
19:26:19
5.0 / 5
765
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , پیانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲