موزیک خوان Music Reader

تصاویر سفر شما بدون اجازه انتشار یافته است؟

تصاویر سفر شما بدون اجازه انتشار یافته است؟

به گزارش موزیک خوان شکایت هایی وجود دارد از مسافرانی که عکس هایشان توسط همسفران، راهنمای تور یا آژانس مسافرتی، بدون گرفتن اجازه و رضایت، در فضای مجازی انتشار یافته است؛ آیا این کار تخلف یا جرم است؟ قانونگذار چه مجازاتی تعیین کرده است؟


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، راهنمایان گردشگری روایت هایی دارند از مسافرانی که در جریان سفر، با رضایت شفاهی خودشان در قاب دوربین همسفران یا راهنمای تور قرار گرفته اند اما وقتی عکس یا فیلمشان برای تبلیغ تور یا استفاده شخصی در فضای مجازی انتشار یافته است، شاکی و معترض شده اند. این تجربه منحصر به راهنماهای تور و یا حتی مسافران نیست، عکاس ها هم گاهی با چنین مواردی مواجه می شوند.
به این تخلفات و شکایت ها از راه قانون جرائم کامپیوتری پیگیری می شود. در سال ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی این قانون را با ۵۶ ماده تصویب کرد که موضوعات گسترده ای را از شنود غیرمجاز تا هتک حیثیت در برمی گیرد. این قانون در همان سال از جانب رئیس جمهور وقت به وزارت دادگستری ابلاغ گردید.
در ماده ۱۶ فصل پنجم این قانون با عنوان «هتک حیثیت و نشر اکاذیب» آمده است: هرکس به وسیله سامانه های کامپیوتری یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آنرا منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً باعث هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره این ماده هم تصریح کرده است، چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
ماده۱۷ هم مشخص کرده است: هر کس به وسیله سامانه های کامپیوتری یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او، جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً باعث هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
این مواد قانونی جنبه خصوصی دارد و درصورت طرح شکایت خصوصی، پیگیری می شود. انتشار عکس ها با کسب رضایت و مجوز قبلی، منع قانونی ندارد. انتشار محتویات مبتذل ـ به تعریف قانون ـ به فرض کسب اجازه و رضایت، مطابق قانون جرائم کامپیوتری جرم تلقی شده و بدون شکایت خصوصی، قابلیت پیگیرد دارد.
برخی راهنمایان گردشگری می گویند ناآگاهی نسبت به این قوانین، محل اختلاف و شکایت های زیادی بین مسافر، آژانس، راهنمای تور، هتل و همسفران شده است و اطلاع رسانی نسبت به آن و رفتار در قالب این قوانین می تواند از تکرار این اختلافات و شکایت ها حداقل در تورهای گردشگری و مسافرت های گروهی، که دست به دست شدن عکس ها و فیلمهای آن به واسطه استفاده از فضای مجازی بیشتر شده است، جلوگیری کند.
منبع:

1399/10/18
14:30:24
0.0 / 5
705
تگهای خبر: دوربین , سفر , فیلم , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
موزیک خوان