موزیک خوان Music Reader

ناشنیده هایی درباره اسطوره مینیاتور ایران

ناشنیده هایی درباره اسطوره مینیاتور ایران

به گزارش موزیک خوان از همان زمان که چشم باز کرد، نقش و نگارهای فرش های دستباف ایرانی را دید و روح و جانش با آن نقش ها و رنگ ها پیوند خورد. نخستین سرمشقی که از استادش در نقاشخانه گرفت، طراحی یک آهو بود؛ به خانه که رفت، از ذوق و شوقی که داشت، ۲۰۰ طرح آهو نقاشی کرد.به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، «خراسان» در ادامه نوشت: پسر تاجر مشهور فرش بود اما دلش می خواست پادویی و شاگردیِ استاد را بکند تا مستقل باشد. آنقدر برای استاد رنگ سابید که کف دست هایش پینه زد و حالا با همان دست ها جادو می کند و نقش های بدیع می آفریند؛ ۹۱ سالگی تان مبارک استاد فرشچیان.

ترجیح هنر به سیاست

استاد محمود فرشچیان در گفت وگویی که طی پخش برنامه «هزارداستان» در مهر ۹۹، از شبکه نسیم پخش گردید، از پیشنهاد تصدی وزارت فرهنگ در اوایل انقلاب گفت و اینکه چنین پیشنهادی را نپذیرفته و ترجیح داده است در عالم هنر بماند و وارد سیاست نشود. فرشچیان دریچه تازه ای را به روی هنر اسلامی - ایرانی باز کرد و همین هم سبب شد که در سال ۱۳۸۳ پیشنهاد تأسیس دانشگاه هنرهای اسلامی - ایرانی استاد فرشچیان، توسط فرهنگستان هنر به شورایعالی انقلاب فرهنگی داده شود. این دانشگاه که یکی از اهدافش تبدیل شدن به قطب علمی - آموزشی هنرهای سنتی و اصیل اسلامی - ایرانی است، در ۳۰ مهر ۱۳۹۸ راه اندازی شد و الان در سه شاخه هنرهای سنتی (نقاشی)، هنرهای صناعی (صنایع دستی و فرش) و معماری دانشجو می پذیرد.

هنر در خدمت دین و ادبیات

نشان هنری نخل طلای ایتالیا، مدال طلای جشنواره بین المللی هنر آمریکا، نشان درجه یک هنر و چهره ماندگار ایران در سال ۱۳۸۰، تنها گوشه ای از جوایز و افتخارات استاد محمود فرشچیان در ایران و جهان است. بیشتر ایرانیان با شنیدن نام محمود فرشچیان به یاد دو تابلوی شاهکار «ضامن آهو» و «عصر عاشورا» می افتند ولی فرشچیان هنرش را علاوه بر دین و مذهب، در خدمت ادبیات کهن این سرزمین هم به کار گرفته است که آثارش را می توان در تصویرگری های وی از شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ و رباعیات خیام دید. تابلوی «شمس و مولانا» هم با الهام از شعر مولانا نقاشی شده است که حالا در موزه کاخ سعدآباد تهران نگهداری می شود. استاد درباره این تابلو گفته است: «در خلق این تابلو از شعر «از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست» الهام گرفته ام و تلاش کرده ام در آن رنگ هایی را به کار ببرم که حالت روحانی و جذبه و کشش مولوی نسبت به شمس را به خوبی نشان بدهد».

گوش جان سپردن به ندای درون

غیرممکن است که «عصر عاشورا» را ببینی و دلت نلرزد؛ به قول سعدی: «که هر چه از جان برون آید، نشیند لاجرم بر دل». استاد فرشچیان به مفهوم واقعی کلمه این اثر را با تمامِ دلش نقاشی کرده و ناگفته پیداست چنین اثری، همیشه حرفی برای گفتن دارد و خودش یک روضه مستقل است.

فرشچیان درباره «عصر عاشورا» گفته آنرا در ۴۴ سالگی و بدون فکر قبلی و در روز عاشورا کشیده است. او درباره طراحی ضریح حرم امام رضا (ع) هم می گوید که آنرا بدون اینکه از قبل اتود و طرحی داشته باشد، طراحی نموده و اضافه می کند که بدون اینکه سابقه طراحی ضریحی را داشته باشد، تنها حس درونی اش را به اجرا درآورده است.

منبع:

1399/11/05
13:43:05
0.0 / 5
518
تگهای خبر: آثار , آموزش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
موزیک خوان