موزیک خوان Music Reader
در مراسم افتتاح نمایشگاه فناوری و صنایع فرهنگی عنوان شد

زیبایی شناسی را به زیبایی گویی تبدیل نماییم

زیبایی شناسی را به زیبایی گویی تبدیل نماییم

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه «هنر یک زبان جهانی است و می تواند ملت های جهان و سلیقه های گوناگون را به هم پیوند بزند»، تصریح کرد: یکی از مهم ترین عناصر در هر جامعه ای تعلق اجتماعی، احساس افتخار کردن به سرزمین و تقویت امید است که از زبان هنر به وجود می آید. گاهی این هنر با ظرافت های اجتماعی تبدیل به یک رفتار اجتماعی و در واقع زیبایی شناسی به زیبایی گویی تبدیل می شود.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، مراسم افتتاحیه نمایشگاه فناوری و صنایع فرهنگی به همت پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی عصر روز چهارشنبه (۱۵ بهمن ماه) با حضور حمیدرضا طیبی (رئیس جهاد دانشگاهی)، پرویز کرمی (معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری)، غلامرضا منتظری (نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس)، محمد حسین ایمانی خوشخو (عضو هیات علمی و سرپرست پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی)، علی متقیان (مدیرعامل خبرگزاری ایسنا) و... در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.
در ابتدای این مراسم محمدحسین ایمانی خوشخو، سرپرست پارک علوم و فناوری در سخنانی ضمن تبریک دهه فجر و ولادت حضرت فاطمه (س) اظهار نمود: چهل سال دوم انقلاب را با امید شروع کردیم و می رویم که آنچه در ۴۰ سال نخست مغفول مانده بود را مورد توجه قرار دهیم؛ همچون این موضوعات توجه به فرهنگ بعنوان منبعی مولد است.
او افزود: نزدیک به سه سال از عمر پارک علم و فناوری می گذرد و شاکریم که جهاد دانشگاهی بار دیگر ثابت کرد آن چیزی را که مورد توجه نبوده را در نظر گرفته است. امیدواریم سال دیگر هم جریان توجه به صنایع فرهنگی ادامه داشته باشد و شاهد افزایش میزان شغل در این عرصه باشیم.
ایمانی خوشخو تصریح کرد: یکی از چالش های اساسی ما در حوزه صنایع فرهنگی این است که هنر باید از حاشیه به متن زندگی مردم وارد شود. موضوعی که پیش تر در فرهنگ عمومی جامعه وجود داشته و باید بار دیگر زنده شود. امید است که دست به دست هم دهیم و این امر را محقق نماییم که صنایع خلاق فرهنگی در کشور شکل بگیرد.
در ادامه حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی نیز در سخنانی با اشاره به اینکه یکی از وظایف ما در جهاددانشگاهی تولید علم و فناوری در همه حوزه ها است، اظهار نمود: یقیناً ما به جهت اینکه در موضوعات مختلف خودمان را به صدر دنیا برسانیم مشکلی نداریم، اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که تولید بعضی از قطعات و المان ها برای ما اقتصادی نیست. بر همین مبنا می توان اظهار داشت که در بعضی از حوزه های علمی و فناوری وابسته هستیم.
او اضافه کرد: اما مقوله صنایع فرهنگی اینچنین نیست؛ چونکه صنایع فرهنگی در تاریخ این مملکت ریشه دارد و اگر نقصی داریم می توانیم خیلی سریع آنرا برطرف نماییم. در واقع ما در حوزه صنایع فرهنگی حداقل وابستگی را داریم و در بسیاری بخش ها هم اصلاً وابستگی نداریم؛ ازاین رو صنایع فرهنگی صنعتی است که در کشور ما بسیار زود به بازدهی می رسد و امی دواریم که بتوانیم خدمت خوبی به این صنعت گران قدر داشته باشیم.
پرویز کرمی، هم به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در سخنانی ضمن اشاره به نقش پراهمیت هنر در جامعه، تصریح کرد: متاسفانه به غلط در اذهان عمومی جا افتاده است که فرهنگ و هنر، صنعتی هزینه ساز است؛ این در شرایطی است که هنر ثروت و ثروت ساز است. ازاین رو باید بتوانیم این تصویر را به درستی به جامعه معرفی نماییم.
او با طرح این پرسش که چرا نباید فرهنگ و تمدن ۸ هزار ساله ما خودش را به درستی به جهان نشان دهد؟ اظهار نمود: این امر محقق نمی گردد مگر آنکه مجلس در بودجه سالجاری و طرح توسعه خود نقش فناوری های خلاق را به درستی ارزیابی کند و ارج نهد. ما هم در معاونت علمی، مسیری را بوجود آورده ایم تحت عنوان توسعه زیست بوم فرهنگی به کمک شرکتهای ملی دانش بنیان که در جهت همین هدف تعریف شده است.
کرمی با اشاره به اینکه در کشور ما هنوز زیست بوم فرهنگی شکل نگرفته است و همچنان هنر، هنرمند و فرد محور است، تصریح کرد: بر همین مبنا اگر بتوانیم در اکوسیستم فناوری و به واسطه خانه های خلاق به صنایع فرهنگی بپردازیم، آنگاه می توانیم از ۲۷۰۰ میلیارد دلار گردش صنایع فرهنگی در دنیا سهم شایسته ای داشته باشیم.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید رضا عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در سخنانی درباره اهمیت هنر اظهار نمود: به صورت کلی نگاه های متفاوتی به هنر و جهان وجود دارد. از نظر من که سال ها به مقوله جهانی شدن پرداخته و نگاهی هم به اندیشه اسلامی داشته ام، معتقدم که اسلام نگاهی جهانی دارد و اساساً مبدا جهانی شدن دین بوده است.
او افزود: هنر هم یک زبان جهانی است و می تواند ملت های جهان و سلیقه های گوناگون را به هم پیوند بزند. بر همین مبنا می توان اظهار داشت که بازنمایی هنر ایرانی پذیرش جهانی به دنبال دارد. یکی از مهم ترین عناصر در هر جامعه ای تعلق اجتماعی، احساس افتخار کردن به سرزمین و تقویت امید است که از زبان هنر به وجود می آید. حال گاهی این هنر را در هنرهای تجسمی و صنایع دستی بیان می نماییم و گاهی هم هنر با همان ظرافت های اجتماعی تبدیل به یک رفتار اجتماعی می شود و در واقع زیبایی شناسی به زیبایی گویی تبدیل می شود.
عاملی با اشاره به اینکه در هنر عنصر هویت پررنگ است و خاستگاه آن می تواند در تاریخ تمدنی یک کشور باشد، تصریح کرد: اینجاست که هنر هویت بوجود می آورد و جنبه اجتماعی بودن هویت، ما و با هم بودن است. ما هم باید به نمادهای شهری و ملی در جامعه هنری فکر نماییم. آن چیزی که باید بعنوان عنصر همگانی در همه نهادهای شهری وجود داشته باشد را هنوز پیدا نکرده ایم. این در شرایطی است که برای تهران و سایر شهرها احتیاج به یک عنصر مشترک داریم که بتواند دلبستگی را برجسته کند و همه را به هم پیوند بزند.
در ادامه با حضور مسؤلان حاضر در این مراسم، نمایشگاه صنایع فرهنگی راه اندازی شد. این نمایشگاه که دارای غرفه های مختلف صنایع دستی است، به علت شرایط حاکم بر جامعه و رعایت پروتکل های بهداشتی امکان بازدید عمومی ندارد.1399/11/16
17:25:44
0.0 / 5
658
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
موزیک خوان