موزیک خوان Music Reader

تازه ترین اثر پروژه همساز منتشر گردید

تازه ترین اثر پروژه همساز منتشر گردید

به گزارش موزیک خوان حمید قنبری از هنرمندان موسیقی ایرانی از انتشار پنجمین قطعه از پروژه موسیقایی همساز اطلاع داد و خاطرنشان کرد این قطعه با همنوازی ساز تمبک به یاد زنده یاد امیرناصر افتتاح تنظیم و انتشار یافته است.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، حمید قنبری پژوهشگر موسیقی و طراح پروژه «همساز» ضمن اعلام خبر انتشار پنجمین قطعه از این پروژه، اظهار داشت: این قطعه به همنوازی ساز تمبک با همراهی پدرام خاورزمینی نوازنده توانمند این ساز، اختصاص دارد و با یادی از مرحوم امیرناصر افتتاح، تنظیم شده است.
وی به سابقه همکاری با پدرام خاورزمینی در زمینه ویرایش و بازنویسی کتاب «تمبک نوازی به روایت امیرناصر افتتاح» اشاره نمود و اضافه کرد: این کتاب یکی از منابع شناخته شده در زمینه فراگیری و آموزش ساز تمبک است که در آن مبحث دسته بندی مطالب و تبدیل شدن آنها به قطعات مشخص با در نظر داشتن مفاهیم جملات و تکنیک ها، یکدست کردن شیوه نت نگاری، ایجاد قرینه سازی برای جملات از نظر موسیقایی برای فهم بهتر مطالب و ایجاد مقدمه برای قطعاتی که شاید از نظر تکنیک شروعی سنگین برای هنرجوی مبتدی داشته باشند، مورد توجه قرار گرفته است.
قنبری ضمن اشاره به انتشار این کتاب توسط نشر نای و نی اضافه کرد: زنده یاد امیرناصر افتتاح در زمره نوازندگان صاحب سبک در نوازندگی ساز تمبک بوده که از سبک منحصر به فرد این هنرمند فقید با عنوان «سبک افتتاح» یاد می شود. از این استاد آثاری با آهنگسازی هنرمندانی چون جلیل شهناز، فرهنگ شریف، روح الله خالقی، عبدالحسین برازنده، همایون خرم و محمد موسوی به جا مانده است.
وی در ارتباط با ادامه پروژه «همساز» در سال جدید اظهار نمود: در شرایط کنونی لزوم امیدبخشی و همدلی در جریان فعالیتهای موسیقایی بیشتر از پیش احساس می شود و بر این اساس این پروژه همچنان با رویکرد صمیمیت، همراهی و هم اندیشی در همنوازی ها برای پذیرش اختلاف نظرها و سلیقه های مختلف ادامه خواهد داشت و با نگاهی بین المللی به همراهی با سازهای کشورهای مختلف و فرهنگ های مختلف می پردازد.
قنبری در انتها حاصل این همراهی ها را فرصتی برای تغییر ذائقه هنری مخاطبان دانست و اظهار داشت: کلیپ های کوتاه تصویری «همساز» در فضای مجازی و با قابلیت دسترسی و تماشای عموم منتشر می شوند.
در قالب پروژه «همساز»، تا کنون قطعاتی با همراهی سازهای تنبک، ناقاره، دف، پیپا (ساز باستانی کشور چین) و با همراهی پژمان حدادی، وحید اسداللهی، حسین رضایی نیا و ژائو ژوچان انتشار یافته است.


منبع:

1400/01/25
21:48:05
5.0 / 5
666
تگهای خبر: آثار , آموزش , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان