موزیک خوان Music Reader
مدیركل هنرهای تجسمی خبر داد؛

دستورالعمل جدید صدور مجوز تأسیس گالری ها تدوین شد

دستورالعمل جدید صدور مجوز تأسیس گالری ها تدوین شد

به گزارش موزیک خوان تدوین آیین نامه جدید مجوز تأسیس و فعالیت نگارخانه ها پس از ۲۰ سال در اداره کل هنرهای تجسمی انجام شد که فرایند تدوین و ساماندهی این آیین نامه یک سال و نیم به طول انجامید.به گزارش موزیک خوان به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان تدوین آیین نامه جدید مجوز تأسیس و فعالیت نگارخانه ها اظهار داشت: این فرایند با یک پژوهش بین المللی که به استادان دانشگاه هنر سپرده شد شکل گرفت و وضعیت مدیریت نگارخانه ها در دیگر کشورهای دنیا بررسی و بر اساس آن و همینطور شرایط نگارخانه ها در کشور، آیین نامه قبلی و اسناد بالا دستی و شرایط و اقتضائات هنرهای تجسمی در کشور، آیین نامه جدید تدوین شد.
وی درباره لزوم این تغییر خاطرنشان کرد: آئین صدور مجوز تأسیس و فعالیت نگارخانه ها مصوب ۲۳/ ۱۱/ ۱۳۷۹ بود و پس از بیست سال لزوم بازبینی بر مفاد آن الزامی به نظر می رسید، ازاین رو بر مبنای مقتضیات و شرایط زمان و بررسی های همه جانبه برای توسعه هنرهای تجسمی در کشور و گستره بین المللی، در کمیته ساماندهی مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازبینی و تدوین شده است.
مظفری اظهار داشت: خصوصیت اصلی آیین نامه جدید این است که درباره مباحثی که پیش از این در آیین نامه مسکوت مانده بود و یا تصمیم گیری نشده بود، بازبینی شد و در این بازبینی جامعیت نگارخانه ها و گسترش هنرهای تجسمی مورد توجه قرار گرفت. چند تفاوت مهم در این آیین نامه با آیین نامه قبلی وجود دارد؛ از ان جمله اینکه در بازبینی، تعاریف در ارتباط با هنرهای تجسمی و نگارخانه ها با استانداردهای جهانی تطبیق یافت که امر مهمی است چونکه در افکار عمومی واژه نگارخانه با معانی دیگری مترادف شده بود، در این آیین نامه تعریف نگارخانه منحصراً در حوزه هنرهای تجسمی عرضه شده است.
پیش از این هر کس بدون بررسی کارشناسی می توانست وارد این حرفه شود و ارتباط فرد با هنرهای تجسمی سنجیده نمی شد. اما در آیین نامه جدید شغل نگارخانه داری و ورود به حوزه تخصصی هنرهای تجسمی تعریف شده و صلاحیت افراد ارزیابی می شودوی با اشاره به اینکه تخصصی شدن شغل نگارخانه داری از خصوصیات این تعریف جدید است، توضیح داد: پیش از این هر کس بدون بررسی کارشناسی می توانست وارد این حرفه شود و ارتباط فرد با هنرهای تجسمی سنجیده نمی شد. اما در آیین نامه جدید شغل نگارخانه داری و ورود به حوزه تخصصی هنرهای تجسمی تعریف شده و صلاحیت افراد ارزیابی می شود. سازمان ها هم بعنوان شخصیت حقوقی با معرفی مدیر مسئول که شرایط لازم را داشته باشد می توانند نگارخانه تخصصی هنرهای تجسمی تأسیس کنند. با این کار مسیر ورود متخصصان و تحصیل کردگان رشته های هنرهای تجسمی به بازار و اقتصاد هنر هم فراهم می شود.
مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود: از این پس تمام تقاضاهای تأسیس گالری، ارسال گزارش های ادواری و پیگیری امور مربوطه، به صورت برخط و غیر حضوری انجام می شود. سامانه ای اینترنتی برنامه نویسی شده که کار صدور مجوز و همه امور در ارتباط با نگارخانه ها را به صورت غیر حضوری میسر کرده است و نگارخانه داران جهت استفاده از این ظرفیت از راه پنجره واحد به نشانی http: //sso.farhang.gov.ir استفاده کنند. پیش تر در آیین نامه قبلی امکانی برای نگارخانه آنلاین و مجازی تعریف نشده بود که با عنایت به شرایط کرونا در این آیین نامه این مورد هم لحاظ شده است.
مظفری اظهار داشت: یکی از مهم ترین بخش های آیین نامه جدید این است که مرجع صدور مجوز و بررسی عملکرد نگارخانه ها از نگاه مدیریتی صرف خارج شده و مراحل صدور مجوز و نظارت بر کار نگارخانه ها و دیگر امور، به شورای هفت نفره واگذار شده است که در ماده ۴ آیین نامه جدید با جزئیات بیان شده و ترکیب اعضا که برای دو سال از جانب مدیرکل هنرهای تجسمی انتخاب می شوند عبارتند از:
یکی از معاونان اداره کل هنرهای تجسمی
یک نفر از کارشناسان اداره کل هنرهای تجسمی
سه نفر از کارشناسان و متخصصان هنرهای تجسمی با تأیید اداره کل هنرهای تجسمی
یک نفر از اعضای انجمن صنفی نگارخانه داران
یک نفر از اعضای هیأت مدیره انجمن های هنرهای تجسمی
وی بیان نمود: شورای مرکزی در اداره کل هنرهای تجسمی تشکیل می شود و در این آیین نامه تفویض اختیار به استان ها هم مشخص شده که شورای استانی هم با همین ترکیب اعضا کار صدور مجوز را انجام می دهند. تغییر مهم در این آیین نامه جدید این است که قبلاً همه کارها را مدیر کل تجسمی یا مدیر کل استان انجام می داد که هم اکنون با تشکیل این شورا حضور هنرمندان در کار نگارخانه ها پر رنگ خواهد بود و این بزرگترین دستاورد این آیین نامه است.
مظفری تصریح کرد: پیش از این خیلی از نگارخانه ها دولتی و یا زیر نظر نهادهای عام المنفعه بودند و بر این اساس ما آمار درستی از تعداد نگارخانه های کشور نداشتیم. اداره کل هنرهای تجسمی بر این اعتقاد است که نگارخانه ها باید خصوصی باشند. چون که مسئله فروش و اقتصاد هنر اهمیت بسزایی دارد و نگارخانه های دولتی معمولاً در اقتصاد هنر نقشی نداشتند و بیشتر به صورت نمایشگاه عمل می کردند. با به روز شدن مجوز نگارخانه ها، آنها از جانب شورای مرکزی صاحب شناسه ای می شوند که پروانه فعالیت و شماره صنفی آنها به حساب می آید. از این طریق پس از یک سال می توانیم به آمار دقیق نگارخانه ها در کشور دست پیدا نماییم و هم اکنون نگارخانه های سراسر کشور ۴ ماه فرصت دارند تا مجوز فعالیت خویش را طبق آیین نامه جدید به روز کنند.
وی تصریح کرد: معتقدیم که در مبحث بازار و اقتصاد هنر در رابطه بین هنرمند و مخاطب و نگارخانه دار نباید وارد جزئیات شد اما در این آیین نامه، رابطه و نظام مندی بین هنرمند و گالری دار و مخاطب تا حد لازم تعریف شده است و حقوق هر یک از آنها در قانون مشخص است. در واقع نظام اقتصادی و بازار در حوزه هنر هم تابع عرضه و تقاضاست و صاحب اثر و نگارخانه دار و مشتری باید به توافق برسند. امکان دارد که در خیلی از خرید و فروش ها صاحب اثر یا هنرمند حضور نداشته باشد. اما حقوق هنرمند تعریف شده است.
مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در آیین نامه جدید هم به تبعیت از آیین نامه قبلی مسئولیت برگزاری هر نمایشگاه با مدیر مسئول است و شامل تمام جوانب برگزاری نمایشگاه و فروش اثر و قوانین در رابطه با کپی رایت و حقوق معنوی هنرمندان است و مسئولیت اصالت اثر هم با مدیر نگارخانه است. اگر اثری فاقد اصالت و یا خلاف مقررات و باورهای جامعه و باعث وهن باشد به عهده مدیر نگارخانه است که نمایش داده نشود. در عین حال حق فروش آثار عتیقه را ندارند. مباحث در ارتباط با کپی رایت و حقوق معنوی هنرمند و حتی مسئله مرمت آثار هم در آیین نامه جدید ذکر شده است. آیین نامه قبلی اشاره داشت که مدیر هر نگارخانه موظف است یک هفته پیش از برگزاری نمایشگاه برنامه های خویش را به اداره کل هنرهای تجسمی اعلام نماید. این مسئله در آیین نامه جدید هم وجود دارد. نکته حائز اهمیت این است که شاید مدیران نگارخانه ها چندان به این مسئله توجهی نکنند. خاطر نشان می کنم که گاهی مراجع قضائی در مورد عملکرد یک نگارخانه در بازه زمانی مشخص سوال کرده اند. وقتی گزارشی از جانب مدیر نگارخانه به اداره کل و شورای مرکزی رسیده باشد، شورا می تواند پاسخگو باشد. این کار برای آگاهی و اطلاع است. چون که در حوزه نگارخانه ها و نمایشگاه ها هم مانند نظارت بر آثار موسیقی، کتاب، سینما و قانون مطبوعات، نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد پسینی است و پس از اجرای برنامه و برگزاری نظارت انجام می شود. با این وجود اطلاع داشتن شورای مرکزی از جزئیات برنامه های نگارخانه ها رافع مشکلات آتی است.
وی ضمن اشاره به شناور شدن حق العمل گالری ها، اظهار نمود: نکته دیگری که در آیین نامه جدید نسبت به آیین نامه قبلی تغییر کرده است شناور شدن حق العمل نگارخانه ها در فروش آثار است. حق العمل نگارخانه قبلاً ۳۰ درصد بود و هم اکنون بین ۲۰ تا ۴۰ درصد شناور است که در صحبت با انجمن نگارخانه داران و مشورت با هنرمندان بر مبنای سوابق هنرمند و اثر و نوع نگارخانه و … این شناور بودن لحاظ شد.
مظفری در انتها اظهار داشت: در آیین نامه جدید به مواردی همچون فوت مؤسس و یا در مواردی که شخص فاقد شرایط مصرح در دستورالعمل باشد و حق مدیریت نگارخانه و تخلفات احتمالی از جانب نگارخانه دار هم تاکید گردیده است. برای مثال دیگر مثل گذشته مرجع انحلال فعالیت یک نگارخانه یک نفر با عنوان مدیر کل نیست و مراجع تصمیم برای انحلال فعالیت نگارخانه و شرایط آن بر مبنای نوع تخلف متغیر و متنوع است.
برای دریافت نسخه pdf دستور العمل صدور مجوز تأسیس نگارخانه ها اینجا را کلیک کنید.

1400/02/01
23:03:28
5.0 / 5
486
تگهای خبر: آثار , انجمن , اینترنت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
موزیک خوان