موزیک خوان Music Reader

تصاویری از چرنوبیل كه می خواهد جهانی شود

تصاویری از چرنوبیل كه می خواهد جهانی شود

موزیک خوان: در سالگرد فاجعه چرنوبیل روایتی تصویری از این مکان که برای ثبت در میراث جهانی یونسکو معرفی شده انتشار یافته است.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، در سی و پنجمین سالگرد فاجعه هسته ای چرنوبیل، «گلب گارانیج»، عکاس رویترز تصاویری را از محوطه نیروگاه هسته ای متروکه چرنوبیل ثبت کرده است. یک نیروگاه هسته ای بدون استفاده محصور در بین زمین بایر، آوار و ساختمان های متروکه چیزی نیست که اغلب مردم از یک میراث جهانی یونسکو در ذهن دارند اما اوکراین خواهان ثبت چرنوبیل در لیست میراث جهانی یونسکو است.


دولت اوکراین به امید این که به رسمیت شناخته شدن چرنوبیل بعنوان میراث جهانی یونسکو بودجه و گردشگران بیشتری برای این مکان فراهم خواهدنمود روند درخواست اضافه شدن چرنوبیل به این لیست را آغاز نموده است.


تلفات اولیه این حادثه ۳۱ کارگر کارخانه و آتش نشان بود که اغلب به سبب مشکلات حاد ناشی از تشعشعات جان خودرا از دست دادند. هزاران نفر نیز بعدها به سبب بیماریهای در رابطه با تشعتشات همچون سرطان جان شان را از دست دادند؛ با این وجود در مورد شمار دقیق مرگ و لطمه های جسمی بلندمدت ناشی از این حادثه اختلاف نظر وجود دارد.


وزیر فرهنگ اوکراین بیان کرده است: « معتقدیم اضافه کردن چرنوبیل به لیست جهانی یونسکو مهم ترین و اولین قدم به سمت تبدیل کردن این مکان بعنوان مقصدی محبوب برای تمام بشریت است.»


بگفته وزیر این کشور، قبل از آن که درخواست ثبت مکانی در لیست میراث جهانی یونسکو ارسال شود باید مکان مورد نظر ابتدا در لیست میراث تاریخی و ملی کشور قرار بگیرد. بدین سبب بتازگی روند اضافه کردن یک رادار نظامی عظیم که در دهه ۷۰ میلادی در نزدیکی چرنوبیل تولید شده به لیست ملی این کشور شروع شده است.


بخش اعظمی از محوطه اطراف این نیروگاه هسته ای را ساختمان های متروکه تشکیل می دهد. حالا تمام ساختمان های «پریپیات» شهر ارواحی که زمانی خانه ۵۰هزار نفر بود به بازسازی احتیاج دارند.
وزیر فرهنگ اوکراین درباره بازگشت باردیگر گردشگران به چرنوبیل ابراز امیدواری کرده است. قبل از آن که همه گیری ویروس کرونا سفرهای بین المللی را متوقف نماید چرنوبیل به مکان محبوبی برای گردشگران ماجراجو تبدیل گشته بود.
مینی سریال «اچ بی او» نیز در افزایش بازدیدکنندگان از نیروگاه چرنوبیل و محوطه اطراف آن بسیار موثر بود.
منبع:

1400/02/07
18:28:18
5.0 / 5
709
تگهای خبر: سفر , فرهنگ , گردشگران , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱