موزیک خوان Music Reader

چه طرح هایی در گلیم بافی زنجان استفاده می شود؟

چه طرح هایی در گلیم بافی زنجان استفاده می شود؟

زنجان گلیم بافی همیشه بعنوان یکی از اصیل ترین صنایع دستی استان زنجان مطرح است.تفاوتی ندارد که یک زن چه کار می کند؛ دست به هر چه که بزند، هنری می شود لایتناهی. پشم گلی می شود در فرش، لچکی در گلیم و ترنجی در جاجیم. قدمت این هنرها آنقدر زیاد است که همه مادران و مادربزرگان به یاد دارند که مادران و مادربزرگ های شان، سینه به سینه این هنر را منتقل می کنند.

گلیم و گلیم بافی نیز یکی از هنرهایی است که در جغرافیای استان زنجان وجود دارد، هنر گلیم بافی نیز از قرن ها پیش در روستاها بعنوان فعالیتی در کنار کشاورزی تداوم داشته است. از گذشته بسیار دور بیشتر روستائیان هنرمند و با ذوق زنجان به تولید انواع زیرانداز برای مصرف داخلی خانه خودشان می پرداختند. انواع گلیم با نقوش سنتی و هندسی خاص استان، انواع خورجین، جل اسب، نمکدان، قاشقدان و رختخواب پیچ با همان شیوه بافت گلیم انواع تولیداتی بود که در استان زنجان از رواج بسیار خوبی برخوردار بوده است.

این بافته های داری، بر روی دارهای بسیار ساده چوبی عمودی در منازل روستائیان تولید شده، هر چند هم اکنون بیشتر دارهای چوبی تبدیل به دارهای مقاوم فلزی شده است. تولید انواع بافته های کوچک به غیر از زیرانداز، رواج خودرا در روستاها از دست داده است که به طور قطع حمایت، دستگیری و برنامه ریزی لازم را برای احیا و توسعه این نوع بافته های سنتی می طلبد.

با توجه به اقلیم سرد منطقه زنجان، بشر ساکن در این منطقه همیشه در فکر تهیه کف پوش گرم جهت استفاده در منازل و نیز بعنوان پرده و... بوده و مواد اولیه موجود، مردم منطقه را به سمت استفاده از بافته ای از پشم بز و گوسفند و...، هدایت کرد. هم اکنون در خیلی از مناطق استان زنجان بافت گلیم بعنوان یکی از شاخص ترین بافته های داری مطرح است که تعدادی از طرح ها و نقشه های مورد استفاده در گلیم زنجان شامل توت فرنگی، لچک ترنج، سماور، توسباقا، صاندیق، پَـقیل، اوچ گل، خشتی، لوزی و... است.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، با بیان اینکه کارگاه های خانگی صنایع دستی روستای اوچ تپه با اشتغال ۲۰۰ نفر در زمینه گلیم بافی در حال فعالیت است، می گوید: در سالی که با نام تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها مزین شده است، گسترش زیرساخت ها و معرفی هر چه بهتر این روستا در حال انجام می باشد و با همه توان پیگیر پشتیبانی از این قشر کارآفرین با همکاری استانداری و سایر دستگاه های اجرائی استان هستیم.

الناز خدایی فر ادامه می دهد: معرفی توانمندی ها و پتانسیل های شهرستان ایجرود بوسیله ارگان های ذی ربط و بخش خصوصی را پیگیری خواهیم کرد و ارتقای سطح کیفی محصولات صنایع دستی روستایی با برگزاری دوره ها و کارگاه های تخصصی، ایجاد بازارچه های موقت و دائم، توسعه و تقویت رشته های مزیت دار در روستاهای هدف، همچون برنامه های اجرائی امسال است.

وی می افزاید: بانوان تاثیر بسیار زیادی در پایدار و احیای هنرهایی از قبیل گلیم بافی در استان دارد و همین فعالیت آنان در اقتصاد خانوار روستایی تاثیر زیاد و پررنگی دارد که با تقویت و هدفمند کردن آن، می توان اقتصاد روستایی را بوسیله فعالیت خانگی بانوان تقویت کرد.رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان نیز با اشاره به اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، می گوید: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعنوان کارفرما و ناظر و جهاددانشگاهی بعنوان مجری طرح در حال اجراست. طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از برنامه های اشتغال فراگیر است که در امتداد تحقق اقتصاد مقاومتی، جهش تولید، کمک و پشتیبانی از کسب و کارهای خرد در حال اجراست.

کامران جعفری ادامه می دهد: بررسی، شناسایی، اولویت بندی مزیت ها و هماهنگی های اولیه اقدامات انجام شده در فاز نخست این طرح بود و در فاز دوم نیز امکانات موجود شهرستان ها، نقاط ضعف قوت، فرصت و تهدید شهرستان ها مورد شناسایی قرار می گیرد.

وی با اشاره به رسته های مزیت دار استان، می افزاید: رشته هایی که بعنوان مزیت در استان به آن پرداخته شده، شامل قالی بافی، بافنده تابلوفرش، گلیم بافی، قلم زنی، خیاط لباس، ملیله سازی، تولیدات چرمی دست دوز، ویرایشگر متون، مترجم (کتاب و مقاله)، برنامه نویس، انیماتور، پرورش دهنده گوسفند و بز، پرورش دهنده زنبور عسل و ملحفه دوز است.فرش بافی و گلیم بافی بعد از کشاورزی و دامپروری شغل اصلی روستائیان در بیشتر مناطق استان بوده و تاثیر بسیار زیادی بر اقتصاد این خانوارها دارد. در فصولی که کشاورزی و دامپروری رونق چندانی ندارد و زمستان چادر سرد و برفی خودرا بر سر روستاها کشیده، صدای دفتین بر تار و پود دارهای گلیم و قالی از خانه های روستایی بلند می شود.

نقشی که صنایع دستی در ایجاد اشتغال و درآمد برای روستائیان دارد، سبب شده این مسئله بیش از پیش در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد تا گلیم بافی نیز مانند دیگر رسته ها برای تقویت اقتصاد خانوارها به عرصه بیاید تا هنر گذشتگان به شغل خانگی مردمان امروز تبدیل گردد.
1400/02/19
15:31:15
5.0 / 5
679
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
موزیک خوان