موزیک خوان Music Reader

مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل كانون انجام شد

مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل كانون انجام شد

موزیک خوان: مراسم تودیع فاضل نظری و معارفه مهدی علی اکبرزاده بعنوان مدیرعامل پیشین و جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا شد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این مراسم امروز (دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰) در سالن قدیمی سینماتئاتر کانون در خیابان وزرا با حضور وزیر آموزش و پرورش اجرا شد.
در این آیین محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و رئیس مجمع عمومی کانون پرورش فکری از کوشش های فاضل نظری قدردانی و بصورت رسمی مهدی علی اکبرزاده را بعنوان مدیرعامل جدید کانون معرفی نمود.
ماموریت کانون شناخت عمیق و نفوذ بیشتر در میان دانش آموزان ایرانی است
حاجی میرزایی در سخنانی کانون را جزیی از کل و یکی از اعضای نهاد تعلیم و تربیت در ایران دانست و اظهار داشت: هر یک از اعضای این پیکره وظیفه و کارکردهایی دارند و قواعد آن با دیگری متفاوت می باشد اما اعضا نیازی نیست که کار دیگری را انجام دهند. در این مجموعه جهت ها و هدف ها یکسان است و باید تلاش نماییم این تاروپود درهم تنیده استوارتر شود.

او اضافه کرد: تربیت ماموریتی است که برعهده وزارت آموزش و پرورش نهاده شده و این ماموریت در مجموعه نیز به اقتضای تخصص و پیچیدگی در میان معاونت ها و بخش های وزارت توزیع شده است و ما نیازمند یک نگرش پیوسته بین همه ارکان تربیت هستیم. خانه، مدرسه، تلویزیون و... اگر از انسجام و یک پارچگی برخوردار نباشند فرصت طلایی تربیت نابود و منهدم می شود. سفارش ام به کانون حفظ این انسجام، هم دلی و هم افزایی و آشکار کردن یک رفتار سنجیده است. ما باید بعنوان اجزای یک پیکره بر هم بیفزاییم.
رئیس مجمع عمومی کانون پرورش فکری به اهمیت موضوع یادگیری در زندگی انسان ها و جوامع و شکل گیری تمدن ها اشاره نمود و اظهار داشت: یادگیری، فراگیرترین، طولانی ترین و ماندگارترین رفتار آدمیان است که مظاهر آن در تنوع و تفاوت در فرهنگ، آداب و رسوم و شکل گیری تمدن ها آشکار می شود و مانند نفس کشیدن هرگونه اختلال در آن، حیات اجتماعی، زندگی و سلامت روحی و روانی افراد جامعه را تهدید می کند.
وزیر آموزش و پرورش پدیده لطمه های اجتماعی را ناشی از اختلال در یادگیری عنوان نمود و در سوی دیگر، درجه های توسعه یافتگی جوامع را نتیجه استفاده ار فرصت طلایی یادگیری دانست.
در این مراسم مهدی علی اکبرزاده بعنوان مدیرعامل جدید کانون معرفی گردید و کار خودرا بصورت رسمی شروع کرد. همین طور در این آیین اولین لوح سپاس کانون - که مقرر است به تعدادی از چهره های نام آشنای عرصه هنر و ادبیات و فعالان حوزه کودک اهدا شود - به فاضل نظری مدیرعامل سابق کانون اهدا شد.

هدف محوری کانون در این دوره روزآمدسازی بود
فاضل نظری که از آذر سال ۱۳۹۶ مدیرعامل کانون بود، در این مراسم اظهار داشت: خداحافظی با کانون کار سختی است و دل کندن از این مجموعه به واقع جدا شدن از ساختمان و در و دیوار یا یک کارخانه نیست چونکه اگر آدم های کانون نباشند کانونی وجود ندارد و این خداحافظی یعنی جدا شدن از بخت مصاحبت و دم خوری با کسانی که عاشقانه برای کودکان و نوجوانان این سرزمین تلاش می کنند. کانون کارنامه های درخشانی داشته است اما نوستالژی های ما واقعا نوستالژی است و دوره های طلایی به سالهای دور برمی گردد. کانون جای بسیار دوست داشتنی ای است و این را کسانی گواهی می دهند که با آن زندگی کرده اند و چون برای کودکان و نوجوانان کار می کنند اثرات و برکات آنرا می توان در آینده بچه ها مشاهده کرد.
نظری با اشاره به اینکه کارهای فرهنگی نیاز به نگاشت نهادی در قالب یک نظام ملی نوآوری دارد ابراز امیدواری کرد: پژوهش گران حوزه مدیریت در زمینه نقش تعاملی و نسبت نهادهایی مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با دیگر سازمان ها خصوصاً وزارت آموزش و پرورش تحقیق کنند.
او همین طور ماهیت شرکتی بودن کانون را باتوجه به ساختار یک بنگاه اقتصادی در تعارض با اهداف حاکمیتی کانون و اصل ۴۴ قانون اساسی دانست و بر ضرورت مطالعه کارشناسی در این خصوص اصرار کرد.


«خانه دوست» مراکز کانون است
مهدی علی اکبرزاده، هشتمین مدیرعاملی که سکان هدایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را برعهده گرفته است، «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» را ترکیبی زیبا از واژه ها دانست که بعنوان یک عضو سابق کتابخانه های کانون و از کودکی با آن مانوس بوده است.
مدیرعامل جدید کانون افزود: بوی کتاب، لحن صدای قصه گو، دست های گِلی و گُلی، لمیدن روی صندلی کوچک کانون، سر روی بازو و روی میز گذاشتن و اکسیژن تنفس کردن در این فضای زیبا یکی از بهترین دوران زندگی من در کانون بود، اما فکر نمی کردم زمانی در یکی از استان های کانون مسئولیت بگیرم و این عرصه شرایطی را برایم فراهم آورد که آرزوهای زیبای دوران کودکی خودم را به گونه دیگری برای دیگران به تجربه بگذارم.
علی اکبرزاده توجه به مراکز، مربیان و اعضای کانون را یکی از مهم ترین اولویت های خود در قوت بخشیدن به برنامه های کانون عنوان نمود و اضافه کرد: «خانه دوست» همین مراکز کانون است. بچه ها می گردند و کانون را پیدا می کنند. میزبان مربی و میهمان کودکان و نوجوانان هستند. کودکان و نوجوانانی که در آینده، شاید خودشان میزبانِ مراکز باشند و این نگه داشت، کانون را نسل به نسل و در فضای تعلیم و تربیت بهتر و در کنار آموزش و پرورش و مدارس زنده نگه می دارد.

او افزود: کتاب، فیلم و محتواها را باید دریابیم. بچه ها، اولیا و جامعه این ها را از ما طلب می کنند. کانون نهادی است که در جامعه هضم و جذب شده است و همه آنرا می شناسند، دوستش دارند و با آن آشنا و مانوس هستند. کودکان روز گذشته و پدر و مادرها و مسئولان امروز، کانون را خوب می شناسند و این موقعیت خوبی است که روی برنامه های جدید با اقتضاهای روز کار نماییم. تلاش می نماییم کانون را - که در همه جای کشور و دنیا شناخته شده است - زنده نگه داریم. برنامه های کانون باید تأثیرگذار باشد و تلاش می نماییم که تأثیرگذار باشیم.
علی اکبرزاده اشاره کرد: بی شک کانون مشکلاتی داشته، دارد و خواهد داشت. این مشکلات چاشنی و لذت کار هستند. مشکلات را شمارش، جمع بندی، طبقه بندی و اولویت بندی خواهیم کرد و برمبنای آن کار را پیش خواهیم برد.
او نیاز به حضور شایسته کانون در رویدادها و جشنواره های مختلف، پشتیبانی لازم از مراکز کانون در زمینه امکانات و تجهیزات باتوجه به اقتضاهای روز و کمک به تقویت نهاد مدرسه با طراحی و اجرای برنامه های متناسب را همچون اولویت های دوره جدید مدیریتی در کانون برشمرد که سرلوحه کارها قرار خواهد گرفت تا کانون مثل گذشته بدرخشد.
مدیرعامل جدید کانون شناخت توانمندی های نیروی انسانی، مربیان، کادر اداری و کارکنان، همین طور بخش های بالادستی مانند هیأت مدیره و مجمع را پیش زمینه تحقق این اولویت ها عنوان و در عین حال اشاره کرد: کانون باید با بخش های مختلف در ارتباطی تنگاتنگ باشد و برنامه هایش را با آنها به اشتراک بگذارد و البته از مشارکت نهادها، پیشکسوتان و اندیشمندان جامعه و کسانی که سالیان سال تجربه کرده اند، برخوردار شود.
علی اکبرزاده همین طور توجه به نیازهای کودکان و نوجوانان متناسب با شرایط سنی آنها را در برنامه های کانون ضروری دانست.
او در آخر از وزیر آموزش و پرورش تشکر کرد و خواهان همراهی بیشتر مجمع عمومی کانون و هیأت مدیره جدید با فعالیت ها و برنامه های کانون شد.

منبع:

1400/02/22
10:13:32
5.0 / 5
710
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
موزیک خوان