موزیک خوان Music Reader

پشت پرده شیرهای خشمگین میدان حر

پشت پرده شیرهای خشمگین میدان حر

شیرهای میدان حُر به این بهانه که اثر تاریخی و ثبت ملی نیستند و جنس شان از فایبرگلاس بوده، بدون اطلاع میراث فرهنگی تخریب شدند تا به قول مسببان این موضوع، شیرهای جدیدتر شکل دیداری بهتری به این میدان بدهند. اما داستان این شیرهای غرّان چه بوده و با تخریب آنها چه اثر ماندگاری از تهران کم شده است؟


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، بعد از تخریب شیرهای میدان حُر و پخش تصاویر آن در رسانه ها و فضای مجازی، معاون میراث فرهنگی استان تهران اظهار داشت که مجسمه های میدان حر اثر استاد غلامرضا رحیم زاده ارژنگ در ششم بهمن ماه سال ۱۳۹۸ با شماره ۱۴۴۳ در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است که شامل مجسمه نبرد گرشاسب با اژدها می شود. ازاین رو شهرداری هر اقدامی با هر عنوانی در محدوده میانی میدان انجام دهد باید از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران استعلام بگیرد و مرمت مجسمه های این میدان بدون هماهنگی و اطلاع بوده است.
شاپور دیوسالار ـ معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران ـ هم که مسؤول این قضیه بوده است، در پاسخ به واکنش ها و انتقادها گفته مجسمه های شیرهای اطراف اثر اصلی ثبت ملی نیست و قرار گرفتن این تندیس ها در معرض فعل و انفعالات جوی و جنس نه چندان پایدار فایبرگلاس به کاررفته در بدنه این آثار، سبب شده شکل نامناسبی ایجاد شود و چهره ای زشت و زننده به این اثر ملی بدهد؛ بر همین مبنا و با عنایت به وظیفه سازمان زیباسازی که متولی مرمت و تولید حجم و مجسمه در سرتاسر شهر است، بنا بر این شد که این چند مجسمه مرمت شوند.
شیرهای میدان حر همچون مجسمه هایی بود که بعد از انقلاب تخریب شد. سال ۸۴ شیرها توسط همان استادکاری که در ساخت مجسمه های میدان نقش داشت، زنده سازی شد و حالا بار دیگر به انگیزه جایگزین کردن شیرهایی با شکلی بهتر، تخریب شده است.
این ماجرا شورای شهر را وارد مبحث کرده است. حجت نظری ـ سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ـ تاکید کرده است: این شیرها دهه هاست در اطراف میدان حر قرار گرفته و در عکس ها و تصاویر در ارتباط با سالهای قبل از پیروزی انقلاب هم این شیرها در اطراف میدان قرار دارد، ازاین رو گرچه پیکره نبرد گرشاسب با اژدها به شماره ۱۴۴۳ ثبت شده، اما محیط پیرامون آن هم باید تابع مقررات در ارتباط با حریم آثار تاریخی باشد.
او گفته در صورتیکه هرگونه تقصیر و کوتاهی در این حوزه محرز شود با عاملان آن برخورد خواهد شد.
یکی از مجسمه های تخریب شده در میدان حر


منبع:

1400/03/06
15:20:41
5.0 / 5
655
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
موزیک خوان