موزیک خوان Music Reader
شهاب حسینی:

عباس كیارستمی اندیشمند سینما بود

عباس كیارستمی اندیشمند سینما بود

به گزارش موزیک خوان شهاب حسینی اظهار داشت: هنر سینما یک زبان است و عباس کیارستمی اندیشمند، ادیب و متفکر به زبان و ادبیات سینما بود.به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش رسیده، همزمان با اول تیر ماه سالروز تولد عباس کیارستمی، بزرگداشتی در موزه سینما برای این کارگردان و هنرمند سینما انجام شد و به بهانه این بزرگداشت، جشنواره جایزه بین المللی عکس ۵ نیز برگزیدگان اش را معرفی نمود.


در ابتدای این مراسم قطعاتی با نوازندگی پیانو سیاوش دمیریان و آواز رضا پورخلیلی برای مخاطبان اجرا شد.

در شروع مراسم مجری این برنامه ضمن خوشامدگویی به حاضرین اظهار داشت: امسال افتتاحیه دومین دوره جشنواره جایزه بین المللی «عکس۵» با حضور عزیزانی چون لیلی گلستان، ابراهیم حقیقی، رضا بانگیز، شهاب حسینی، مهدی پاکدل و... انجام می شود. همین طور امسال به سبب حضور نمایندگان سفارت ها این برنامه بصورت دو زبانه برای مخاطبان اجرا می شود. این جشنواره به خاطر تک درخت در شهرستان آرو که عباس کیارستمی در فصول مختلف از این درخت عکاسی کرده است شکل گرفته که ما تصمیم گرفتیم هر سال این جشنواره همزمان با سالروز تولد این کارگردان برجسته اجرا شود. سمبل این دوره از جشنواره توسط رضا بانگیز ساخته و طراحی شده است و موضوع مهم دیگر حضور لیلی گلستان بعنوان داور و عضو شورای سیاست گذاری است که حضور ایشان سبب دلگرمی همه ما شده است.

در ادامه مستندی از مهدی شادی زاده با حضور رضا بانگیز برای مخاطبان پخش گردید که در این مستند رضا بانگیز درباره عباس کیارستمی و تک درخت صحبت کرد.

سپس شهاب حسینی به صحنه رفت و درباره عباس کیارستمی اظهار داشت: خیلی خوشحالم که فرصتی پیش آمد تا درباره استاد عباس کیارستمی صحبت کنم. هنر سینما ریشه در دریافت هایی دارد که همه ما از زندگی داریم و برای نشان دادن این دریافت ها از راه های مختلف استفاده می نماییم. همه ما پس از زبان مادری زبان های دیگر را انتخاب می نماییم تا این دریافت ها را به گوش دیگران برسانیم.

این بازیگر در ادامه بیان کرد: هنر سینما یک زبان است و دارای قواعد خاص خودش است. هر کس باید توانایی های خودرا پیدا کند و به زبان های دیگر صحبت کند اما مهم این است با آن زبان چه حسی را می خواهیم منتقل نماییم. عکس خیلی مهمست چون نوع دیدگاه عکاس را درباره یک سوژه نشان میدهد. همین طور می توانیم هنر سینما را یک زبان بدانیم. عباس کیارستمی اندیشمند، ادیب و متفکر به زبان و ادبیات سینما بود.

در ادامه این مراسم مهدی شادی زاده دبیر و موسس این جشنواره اشاره کرد: برای این جشنواره چند جوان کنار هم جمع شدند تا بتوانند اتفاقی را بصورت مستقل رقم بزنند. گاهی همه راهها بسته می شد ولی حضور لیلی گلستان دلگرمی همه ما بود. همین طور مدیران بسیاری در این راه ما را کمک کردند تا به شکل مستقل این جشنواره بین المللی اجرا شود. عباس کیارستمی در هر کاری موج نویی را به همراه می آورد و ما دوست داشتیم موج نویی که در عکاسی دوست داشت همان را اجرا نماییم. در این دوره داوران شهرام کریمی، فرهاد نصیری، کیارنگ علائی و تیما جم زحمات زیادی کشیدند که در این جمع از همه آنها تشکر می کنم. این جشنواره حامیانی چون گالری گلستان، گالری شیرین و موزه هنرهای معاصر داشت که در این راه همراه ما بودند و از مهران عباسی که در این راه با ما همکاری داشت قدردانی می کنم.

در ادامه فرهود نصیری درباره این جشنواره اظهار داشت: برای شکل گیری این جشنواره شش ماه بی وقفه و شبانه روز سعی کردیم تا به بهترین شکل و در شأن عباس کیارستمی اجرا شود. بسیاری از عزیزان ما را حمایت کردند و خیلی از آنها هنرمندان خارجی بودند که این حمایت ها به خاطر اعتبار عباس کیارستمی است و نام این هنرمند مانند گرین کارت فرهنگی است که کشورها را به هم وصل می کند. ما با هنرمندان خارجی مستر کلاس هایی بصورت لایو داشتیم که اگر بیماری کرونا نبود امروز این عزیزان در کنار ما و در این جشنواره حضور داشتند.

سپس قسمتی از این مسترها و پارت آف ها برای مخاطبان نمایش داده شد.

در ادامه این مراسم حسین پاکدل درباره عباس کیارستمی اشاره کرد: باد جهشش را خودش انتخاب می کند، هوا را تازه می کند و آلودگی را دور می کند. اگر باد نبود هستی کپک می زد و اگر در سینما عباس کیارستمی نبود مطمئن هستم فرهنگ و هنر ما چیزی کم داشت. باد سکون ندارد و عباس کیارستمی هم اینطور بود. منشا باد خورشید است و منشا کیارستمی خودش بود که از داشته هایش خوب استفاده می کرد. باد را نمی توانیم محصور نماییم همانطور که هنر کیارستمی را نمی توانیم محصور نماییم. مستقل ترین هنرمند زمانه ما این کارگردان بزرگ بود. کافی است یک لحظه زندگی بدون باد را تصور نماییم پس نمی توانیم یک لحظه نبود کیارستمی را در فرهنگمان تصور نماییم. زبان ساده باد را همه می فهمند همانطور که زبان کیارستمی مانند باد ساده و روان بود. سماجت باد تحسین برانگیز است و کیارستمی هم با سماجت تلاش می کرد صخره های مخالف را تبدیل به صخره های موافق کند.

سپس در ادامه این مراسم ابراهیم حقیقی درباره این هنرمند گرانقدر بیان کرد: خیلی خوشایند نیست درباره دوستانی صحبت نماییم که ما را تنها گذاشتند و از دنیا رفته اند. در این مکان بهتر است یادی از عزت الله انتظامی نماییم برای اینکه تولد او ۳۱ خرداد است و این دو عزیز وزنه مهمی در سینما و تئاتر ما هستند. عباس کیارستمی یک جا ساکن نبود و همیشه درحال کار کردن بود. دوم اسفند ۱۳۹۴ کیارستمی باخبر شد که عارضه ای پیدا کرده و نوروز ۱۳۹۵ بستری شد و در ۱۴ تیر ماه باد او را برد و به پاییز نکشید. جامعه هنرمندان در تمام دنیا مظلوم ترین هستند و ما نتوانستیم جلوی جامعه پزشکی بایستیم و عباس کیارستمی به خاطر یک خطای پزشکی درگذشت و حتی عذرخواهی هم نکردند. این هنرمند همیشه در آثارش درباره عشق و مرگ صحبت می کند و در لایه های پنهان آثارش همیشه از دست دادن وجود دارد. این هنرمند عزیز همیشه می گفت سینما بزرگ ترین دروغی است که در پی روایت حقیقت است.

سپس مستندی از ژان میشل فرودون درباره عباس کیارستمی برای حاضرین پخش گردید.

همچنین کلیپی از آثار برگزیده که شامل ۳۵ عکس بود برای مخاطبان نمایش داده شد و فرهود نصیری درباره این بخش اظهار داشت: مقرر است این آثار بصورت آنلاین در گالری بلوراینو نمایش و به فروش برسد.

در ادامه کلیپ آثار برتر پخش گردید و لیلی گلستان جایزه ویژه گلستان را به علی گندمی اهدا کرد.

در ادامه جایزه ویژه فوجی فیلم که شامل یک دوربین XT30 بود توسط فرزاد صدیق زاده نماینده فوجی فیلم به سعید رضوانیان اهدا شد.

سعید رضوانیان درباره این جایزه اظهار داشت: خیلی خوشحالم که این جایزه را در بزرگداشت عباس کیارستمی گرفتم و بهتر است در این محفل از دو معلم معنوی خود بهرام بیضایی و محمدرضا اصلانی هم یاد کنم. بهتر است تا اساتید زنده هستند یادی از آنها نماییم.

در اختتام این مراسم مجسمه تک درخت به نماینده سفارت فرانسه اهدا شد و فرهود نصیری اظهار داشت: مقرر است هر سال نماد جشنواره را به یکی از نمایندگان سفارت ها اهدا نماییم که امسال به سبب این که پمپیدو به مدت سه ماه آثار عباس کیارستمی را به معرض نمایش گذاشته است بنا بر این تصمیم گرفتیم امسال این مجسمه را به نماینده فرانسه بدهیم.منبع:

1400/04/04
18:38:49
5.0 / 5
609
تگهای خبر: آثار , بازی , بازیگر , پیانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱