موزیک خوان Music Reader
در قالب یك رویداد آنلاین؛

نغمه های تهران شنیدنی می شود

نغمه های تهران شنیدنی می شود

یکی از پژوهشگران و منتقدان حوزه موسیقی از برگزاری یک کنسرت آنلاین در برج میلاد تهران با اجرای آثاری از مجید وفادار و محمد سریر به خوانندگی حجت اشرف زاده و دو هنرمند دیگر اطلاع داد.علیرضا امینی از پژوهشگران و منتقدان حوزه موسیقی که طی سالهای اخیر فعالیتهای گوناگونی در عرصه پژوهش موسیقی و آثار پیشگامان موسیقی ایرانی داشته در گفتگو با خبرنگار مهر از برگزاری یک کنسرت آنلاین در برج میلاد تهران با همکاری خانه موسیقی ایران اطلاع داد و اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته ساعت ۲۱ روز پنجشنبه هفتم مرداد ماه کنسرت آنلاینی با عنوان «نغمه های تهران» با اجرای آثاری از مرحوم مجید وفادار و محمد سریر از محل برج میلاد تهران پیش روی مخاطبان قرار داده خواهد شد. در این کنسرت که توسط ارکستر «نیایش» به سرپرستی بنده اجرا می شود، وحید وفایی رهبر ارکستر، ایمان ملکی (تنظیم قطعات برای ارکستر)، مهدی محمدی و محمد رضازاده خوانندگان و حجت اشرف زاده خواننده میهمان گروه اجرایی را می سازند.
سرپرست ارکستر «نیایش» ضمن اشاره به این که کنسرت یاد شده با حمایت خانه موسیقی اجرا می شود، افزود: در این کنسرت ۱۳ اثر شامل هفت اثر از مرحوم مجید وفادار، یک اثر از جناب محمد سریر، دو اثر از من و دیگر آثار نوستالژیک در ساختار یک ارکستر ملی پیش روی مخاطبان قرار گذاشته خواهد شد. نکته دیگر این که با عنایت به برنامه ریزی های انجام گرفته محصول تصویری تمرین ها و اجراهای این پروژه در چارچوب یک بسته تصویری – موسیقایی به انضمام یک کتاب نفیس و چند مقاله پژوهشی به نویسندگی حمیدرضا نوربخش، علیرضا میرعلی نقی و بنده تقدیم مخاطبان خواهد شد.

وی درباره انگیزه های انتخاب آثار مجید وفادار برای این کنسرت آنلاین توضیح داد: نزدیک به یک دهه است که بنده در حوزه بازسازی و احیای آثار مجید وفادار از آهنگسازان شاخص موسیقی ایرانی مشغول به فعالیت هستم. به هر ترتیب این هنرمند همچون استادان شاخص موسیقی کشورمان در عرصه آهنگسازی و انتقال فن آهنگسازی از دوران ضبط صفحه به دوران رادیو و سازنده بزرگترین و مشهورترین آثار موسیقی ایران است که نقش غیرقابل انکاری در حوزه های مختلف آهنگسازی داشته است. او با تولید بیشتر از ۳۰۰ قطعه تصنیف با کلام از پرکارترین آهنگسازان ایرانی به حساب می آید که برای بیشترین خواننده های ما آهنگ ساخته است. جالب این که تعداد زیادی از این خوانندگان نخستین کارهای خویش را روی آثار مرحوم مجید وفادار تولید کردند. البته در دوره گل ها هم خیلی از هنرمندان فعال حوزه موسیقی همکاریهای زیادی با مجید وفادار داشتند، حتی خوانندگانی که با آثار مجید وفادار به فراگیری هنر خوانندگی پرداخته بودند، به درد سایر آهنگسازان خوردند و برای آنها هم اثر تولید کردند.
امینی ضمن اشاره به تسلط مجید وفادار در حوزه های خوانندگی و خلق ملودی طی سالهای فعالیتش در عرصه موسیقی بیان نمود: طی ۳۰ سالی که مجید وفادار در عرصه موسیقی فعالیت زیادی داشته حدود ۳۰۰ تصنیف خلق می شود که این برای یک هنرمند افتخار بزرگی است که از او می توانیم بعنوان یکی معجزه های موسیقی ایران یاد نماییم. وی در عرصه های مختلف موسیقی به قدری ملودی های پرقدرتی ساخته که مردم ما همچنان خیلی از آثارش را در کوچه و خیابان زمزمه می کنند. کما این که از نظر من زنده یاد جواد بدیع زاده و مجید وفادار دو پدیده بزرگ موسیقی کشورمان هستند که آثارشان زیر بنای موسیقی ایرانی است. ازاین رو هدف من از بازخوانی و احیای این آثار ارزشمند، یک خروجی مهم به نام کتاب نظریه آهنگسازی ایرانی داشته باشد.

این آهنگساز و پژوهشگر در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به نقش بعضی از آهنگسازان در توسعه موسیقی شهری و ارتباط آن با برگزاری کنسرت «نغمه های تهران» اظهار داشت: از زمانی که به واسطه حمایت خانواده مرحوم وفادار مشغول بازخوانی و احیای آثار این هنرمند هستم، کنسرت ها و پروژه های مختلفی را به سرانجام رساندیم که از آن جمله می توانم به کنسرت محمد معتمدی در برج میلاد و انتشار آلبوم «بگو کجایی» و کتاب «خنیاگر آسمانی» و چند اثر دیگر اشاره کنم. کنسرت پیش رو هم در ادامه همین پروژه ای است که طی سالهای گذشته آغاز کردم و مقرر است آنرا در تاریخ یاد شده پیش روی مخاطبان قرار دهم. البته جناب محمد سریر هم اثری را با مبحث شهر تهران ساخته اند که مرحوم محمد نوری آنرا به عالی ترین شکل ممکن اجرا کرده بود و مقرر است در این کنسرت در کنار دیگر قطعات برای دوستداران موسیقی ایرانی اجرا شود.
وی اضافه کرد: علاوه بر برگزاری این کنسرت که یک اجرای آن در روز هفتم مرداد ماه و اجرای دیگرش همزمان با روز تهران انجام می شود، برنامه ریزی هایی هم برای تولید یک آلبوم به نام «نغمه های تهران ۱۴۰۰» صورت گرفته که این پروژه هم درحال تکمیل است. البته این امیدواری وجود دارد که در صورت عادی شدن شرایط کرونا از وضعیت قرمز به وضعیت های کم خطرتر شرایطی برای برگزاری کنسرت زنده در نوبت دوم اجرا با حضور مردم داشته باشیم.


منبع:

1400/05/04
09:35:58
5.0 / 5
535
تگهای خبر: آثار , جشن , كتاب , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
موزیک خوان