موزیک خوان Music Reader

چرا شیرهای میدان حر با هم ترمیم نشدند؟

چرا شیرهای میدان حر با هم ترمیم نشدند؟

بعد از ترمیم یکی از شیرهای میدان حر در ایام اخیر و نصب آن در محل، حالا این پرسش مطرح است که چرا دیگر شیرهای باقیمانده در این مکان، مانند شیر نخست مرمت نمی شوند؟ معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا اعلام نمود که «دیگر شیرهای میدان حر هم ظرف دو ـ سه ماه آینده توسط هنرمندی که شیر اولی را بازسازی کرد، ترمیم خواهند شد.»


چهارم خرداد ماه خبرهایی در خصوص تخریب یکی از مجسمه های شیر میدان حر در فضای مجازی منتشر گردید.
مجسمه اصلی نصب شده در وسط میدان با نام «نبرد گرشاسپ با اژدها» اثر غلامرضا رحیم زاده ارژنگ، جزو مجسمه های ثبت شده در لیست آثار ملی است. این اثر سالم بود اما در خبرهای انتشار یافته درباره تخریب شیرهای این اثر، این ادعا عنوان شد که مرمت بهانه ای برای تخریب بوده است.
در همان زمان شاپور دیوسالار، معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی تهران درباره این مجسمه ها به ایسنا توضیح داد که مجسمه های شیر، مانند مجسمه اصلی به ثبت آثار میراث ملی نرسیده است و توسط مرحوم غلامرضا رحیم زاده ارژنگ ساخته نشده است.
او خاطرنشان کرد که «شیرهای مجسمه اصلی که توسط استاد ارژنگ ساخته شده اند، از جنس مس بوده و سال ها پیش در بحبوحه انقلاب صدمه دیده اند. اما جنس مجسمه های شیری که بعدها در پایین اثر اصلی «نبرد گرشاسپ با اژدها» نصب شده، از فایبرگلاس است که از متریال ناپایدار به حساب می آید و در گذر زمان به دلیل برودت آب و هوایی گرفتار فرسودگی و شکستگی شده اند و به همین جهت لازم بود که مرمت یا جایگزین شود.»
عکس از علیرضا بهرامی


منبع:

1400/05/11
12:33:56
5.0 / 5
501
تگهای خبر: آثار , طراحی , فرهنگ , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
موزیک خوان