موزیک خوان Music Reader
احمد صدری مطرح كرد؛

چرا موسیقی نواحی انجمن صنفی ندارد؟

چرا موسیقی نواحی انجمن صنفی ندارد؟

به گزارش موزیک خوان یکی از کارشناسان و پژوهشگران حوزه موسیقی نواحی ضمن اشاره به شرایط کنونی موسیقی نواحی ایران از فقدان تشکیل یک انجمن صنفی در این عرصه انتقاد نمود.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، احمد صدری پژوهشگر و دبیر چندین دوره از جشنواره موسیقی نواحی ایران روز دوشنبه یازدهم مرداد ماه با حضور در برنامه «سلام تهران» شبکه پنج سیما ضمن اشاره به ارتقای جایگاه موسیقی نواحی ایران در چند دهه اخیر، به بیان نقطه نظران خود پیرامون مشکلات هنرمندان این عرصه و عدم وجود وحدت رویه بین نهادهای مسئول در حوزه موسیقی، پرداخت.
این پژوهشگر موسیقی خاطرنشان کرد: موسیقی اقوام ایران برخاسته از نهادهای فرهنگی هر قوم است که وابستگی کاملی به زبان و پیشینه تاریخی آنها دارد. وقتی در یک بازه زمانی ۵۰ ساله، موسیقی اقوام ایران را بررسی می نماییم، شاهد افزایش منزلت اجتماعی هنرمندان این نوع موسیقی هستیم. این در شرایطی است که دیدگاه اجتماعی به مبحث موسیقی نسبت به گذشته بهتر شده است. امروزه هنرمندان موسیقی اقوام، کنسرت برگزار می کنند. هنرمندان موسیقی در نظام آکادمیک هم به جایگاه قابل توجهی دست یافته اند. از طرفی برگزاری جشنواره های مختلف مثل جشنواره جوان هم نشان از اهمیت موسیقی اقوام دارد.
نهادهای مسئول در حوزه موسیقی، وحدت رویه ندارند
احمد صدری در «میز موسیقی» این برنامه درباره بهره برداری آهنگسازان مطرح کشور از موسیقی نواحی ایران در ساخت قطعاتشان، اظهار داشت: به نظر می آید این موسیقی به قدری جایگاه پیدا کرده که بعضی از آهنگسازان بزرگ کشور مثل استاد حسین علیزاده به خوبی از موسیقی نواحی بهره برداری می کند.
وی ضمن اشاره به شاخه های مختلف پژوهش در موسیقی، اظهار نمود: البته در بخش های پژوهش موسیقایی چندین منظر وجود دارد که یکی از آنها پژوهش های میدانی است. یک بخشی از پژوهش، گردآوری، ثبت و ضبط است. بخش های دیگر پژوهش، ارتباط زبان و فرهنگ را با موسیقی بررسی می کند که لزوماً میدانی نیست.
این پژوهشگر موسیقی ضمن اشاره به این که نهادهای مسئول در حوزه موسیقی، وحدت رویه ندارند، اظهار داشت: متاسفانه علیرغم رشد کمی و کیفی موسیقی نواحی در چند دهه اخیر، بدنه های اجرایی و برنامه ریزی رشد متناسبی نداشته اند. این مورد عامل خیلی از مشکلات امروز این شاخه از موسیقی است. هم اکنون یک انجمن و بنیاد صنفی که اختصاص به موسیقی نواحی داشته باشد و بتواند مسائل صنفی هنرمندان را پیگیری کند، نداریم. متاسفانه دستگاه ها و نهادهای اجرایی موسیقی هم پراکنده بوده و وحدت رویه ندارند. علاوه بر این ما پیمایش موسیقی نواحی هم نداریم. حالا به صورت دقیق نمی دانیم چند نوارنده در کشور داریم و این افراد در چه سطحی فعالیت می نمایند.
چه کسانی از نقد خوششان نمی آید؟
صدری ضمن اشاره به وجود تعارفات بسیار بین جامعه هنری کشور، اظهار داشت: مشکل در جامعه هنری این است که به علت آشنایی افراد با هم تعارفاتی بین شان وجود دارد که به صورت صریح با هم صحبت نمی کنند. از نقد خوششان نمی آید. اگر وارد این عرصه بشویم و اجازه بدهیم خود نهادهای تصمیم گیرنده، درجه های هنری و ارزش های هنری را تبیین کنند به نظرم خیلی از مسائل حاشیه ساز کمتر خواهد شد.
وی در ارتباط با بزرگنمایی رسانه ها از مشکلات برخی از هنرمندان موسیقی نواحی، بیان نمود: تا جایی که من اطلاع دارم، مسئولین در حد توان، به هنرمندان موسیقی نواحی سر می زنند و به آنها رسیدگی می کنند؛ ولی به این جهت که کرامت انسانی هنرمندان، خدشه دار نشود، خیلی این مسائل را رسانه ای نمی کنند. مشکل معیشتی برای تمام آحاد جامعه در همه‌ی صنوف وجود دارد. به نظرم می رسد اگر رسانه ها کمی پرس و جو بکنند و به عواطف خود مسلط باشند، بیهوده به برخی ماجراها دامن نمی زنند و حقیقت را وارونه جلوه نمی دهند، بگونه ای که خودشان بعداً نتوانند حقیقت را بیان کنند.

1400/05/13
11:47:21
5.0 / 5
549
تگهای خبر: انجمن , جشن , جشنواره , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
موزیک خوان