موزیک خوان Music Reader

آخر هفته به کدام نمایشگاه های هنری برویم؟

آخر هفته به کدام نمایشگاه های هنری برویم؟

موزیک خوان: گالری ها در این روزهای کرونائی با رعایت پروتکل ها و فاصله های اجتماعی، تلاش می کنند با برگزاری نمایشگاه های حضوری و مجازی به حیات خود ادامه دهند. آنچه در ادامه می خوانید گزارش ایسناست از نمایشگاه هایی که در ایام پایانی هفته امکان بازدید از آنها بصورت حضوری و مجازی فراهم است؛ با این همه پیشنهاد می شود قبل از حضور در گالری، از وضعیت برگزاری نمایشگاه مطمئن شوید.


حسرت حضور
نمایشگاه عکس عاشورایی «حسرت حضور» به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، در فضای مجازی فرهنگستان هنر به نمایش درمی آید.
تصاویر مهدی بیطرفان، هم زمان با دهه نخست ماه مُحرّم، در وب گاه فرهنگستان هنر در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد. در این نمایشگاه عکس ۴۷ اثر منتخب عکاس ارائه شده است.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند از شنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۰، به وب گاه فرهنگستان هنر، به آدرس www.honar.ac.ir، مراجعه کنند.


روز واقعه
به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، نمایشگاه نقاشی قهوه خانه ای روز واقعه با آثاری خیالی نگاری از گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی (ع) از ۱۹ تا ۲۸ مرداد هر شب یک اثر در صفحه مجازی موزه را به نمایش در می آورد.
این نمایشگاه با آثار بزرگانی همچون استاد حسین قوللر آغاسی، محمد مدبر، عباس بلوکی فر در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
نقاشی قهوه خانه ای پدیده ای نوظهور و خودرو است که در تاریخ نقاشی ایران بنا به ضروریات معاصر و با حفظ ارزش های هنر مذهبی و سنتی ایران متولد شد. مردمی که شمایل مقدس امامان و تصاویر حماسه های جانبازی و ایثار پیشوایان دینی را نه به سبب نقش و نگارشان، بلکه به سبب حرمت و ایمانشان می خواستند.
اثر روایت راویان و نقل نقالان و نمایش های تعزیه در ایجاد پرده های نقاشی مذهبی موثر افتاد و در نهایت مجموعه عوامل موجب خلق آثار هنری مستقل با خواص هنری و معنوی گردید که به نقاشی قهوه خانه ای و با شیوه خیالی نگاری مرسوم شد.مشاهده و دریافت
نمایشگاه گروهی «مشاهده و دریافت» جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ برگزار شده و تا جمعه ۱۲ شهریور در گالری «باوان» واقع در خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک ۷ ادامه خواهد داشت. این گالری از ساعت ۱۲ تا ۲۰ برقرار است.
نمایشگاه «مشاهده و دریافت» با حضور هنرمندانی چون راحله امیربهرامی، مه سا پرویزی، ترلان تبار، مهشید روشن تبار، مهسا تهرانی، نوید عظیمی سجادی، نوگل مظلومی، ژینوس میثاقی، آدنا میرزاخانیان درحال برگزاری است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۰۳۳۵۶


مجموعه تابستانه
نمایشگاه گروهی نقاشی، حجم و عکس با عنوان «مجموعه تابستانه» جمعه هشتم مرداد راه اندازی شد و تا سه شنبه دوم شهریور ماه در گالری شیرین ادامه خواهد داشت. این گالری در خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه ی سیزدهم، پلاک ۵ قرار دارد و دوشنبه ها تعطیل می باشد. ساعات بازدید از این گالری از ۱۱ تا ۱۹ است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۲۸۴۸۹، ۰۲۱۸۸۳۴۳۹۶۹


کلاستروفیلیا
نمایشگاه گروهی حجم و نقاشی «کلاستروفیلیا» به کیوریتوری درسا جلالی تا دوم شهریور در گالری «اُ» واقع در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸، طبقه اول برپا خواهد بود. این گالری شنبه ها و یک شنبه ها تعطیلست و از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فعال.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۳۲۴۸۲۸
نمایشگاه «کلاستروفیلیا» با حضور هنرمندانی چون آوا افشاری، سرمیناز بارسقیان، الهه تهرانی، آیلار دستگیری، لیلا دنتیچ، کیمیا دهقان، نگین ساعد، سپیده سخایی، نیکی فلاح فر، آرش قلیچ خانی، کاترینا کوپرت، زهرا محمدی، آلیشیا مرصعی و امین معظمی درحال برگزاری است.


نهان بر عیان
نمایشگاه گروهی «نهان بر عیان» با گردآوری شهریار حاتمی تا ۱۷ شهریور در موزه هنرهای معاصر تهران برپا خواهد بود. موزه هنرهای معاصر در خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله واقع شده و دوشنبه ها تعطیل می باشد. این موزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ فعال است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۹۸۹۳۷۴، ۰۲۱۸۸۹۵۱۳۲۳


کاربن
نمایشگاه گروهی «کاربن» به گردآوری حبیب فرج آبادی تا نهم شهریور در گالری اعتماد یک واقع در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ برپا خواهد بود. این گالری دوشنبه ها تعطیل و از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فعال است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۲۱۲۷۱، ۰۲۱۸۸۸۲۹۰۱۷
این نمایشگاه با حضور میلاد موسوی، سورنا زمانی، مریم امیرواقفی، مهدی محسنی، پارسا مستقیم، بهمن ایروانی، مجید فعال، سینا خاتمی، آناهیتا باقری، کیمیا دهقان، سعید خالقی، مائده سالار، بابک کبود، کیمیا میرزایی، محمد جلیلی، عماد نوروزی، بهاره بابایی، آناهیتا شهامتی، نیکی فلاح فر، نگین لون آمیز درحال برگزاری است.


اباطیل
نمایشگاه انفرادی نقاشی «اباطیل» از شقایق سوزن کار تا ۲۷ مرداد در گالری سیحون برپا خواهد بود. این گالری در خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره ۱۱ واقع شده است و روزهای یک شنبه، سه شنبه و پنج شنبه تعطیل می باشد. گالری سیحون از ساعت ۱۵ تا ۱۹ فعال است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۷۱۱۳۰۵


بازیابی
نمایشگاه گروهی «بازیابی» به گردآوری ماهور توسی تا ۲۹ مرداد در گالری «پروژه های آران» برپا خواهد بود. این گالری در خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر پلاک ۵ قرار دارد و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل می باشد. امکان بازدید از این گالری بین ساعات ۱۳ تا ۱۸ ممکنست.
شماره تماس: ۰۲۱۶۶۷۰۷۹۷۵
این نمایشگاه با حضور هنرمندانی چون فرهاد احرارنیا، آیدین باقری، عاطفه خاص، امین شجاعی، رنه صاحب، نسترن صفائی، مریم فرزادیان، شیرین ملت گهر، الهیار نجفی، بهزاد هاتفی و سوفیا هاتفی برپا خواهد بود.
آن چه در این مجموعه گردآوری شده دربردارنده‌ی خرده روایت هایی است که غالباً به اعتبار راوی، مرجع اش شناسایی می شود. حافظه‌ی اشیا چندان تغییر کرده است که با نگاه به آن مرجع را به طور کامل نمی توان بازشناخت، آنچه بدیهی بنظر می رسد با تغییر زاویه‌ی دید زیر سوال می رود و آنچه مُتقن انگاشته می شود، به دیده‌ی تردید نگاه می شود. این آثار بازیافتی حادثه و اتفاق را از سر گذرانده و عمق آنرا درک کرده اند، سپس دوره‌ی نقاهت را گذرانده و در نهایت با پشت سر گذاشتن تروما، حیاتی نو یافته و بازیابی شده اند. این آثار در برخورد با توصیه‌ی «به یاد آر» گوشزد می کنند: چه چیز را به یاد آورم؟ چگونه به یاد آورم؟ با چنگ زدن به گذشته از دست رفته و غرق شدن در نوستالژی؟ و یا با متهم کردن به نداشتن حافظه‌ی تاریخی؟امواج رنگین
نمایشگاه انفرادی نقاشی «امواج رنگین» از سروژ بارسقیان تا ۱۲ شهریور همه روزه بجز شنبه ها و یکشنبه ها از ساعت ۱ تا ۱۹ با تعیین وقت قبلی در گالری «+۲» امکان بازدید دارد. این گالری در خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۸، طبقه دوم واقع شده است.
مجموعه ی اخیر آثار بارسقیان در امتداد دو نمایش اخیر وی در گالری آتبین و دستان است و جریان مطالعه ای که او از سال ۱۳۹۳ در حوزه ی فیزیک رنگ و امواج کرده است را نمایش می دهد.
شماره تماس گالری: ۰۲۱۲۲۰۲۳۱۱۴


منبع:

1400/05/22
21:57:36
5.0 / 5
569
تگهای خبر: آثار , بازی , سنتی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳