موزیک خوان Music Reader
گزارش موزیك خوان؛

مروری بر دیوارنگاره های محرمی پایتخت

مروری بر دیوارنگاره های محرمی پایتخت

خانه طراحان انقلاب اسلامی طی سه سال اخیر با نمایش نقاشی ها و طراحی های گرافیک با موضوع محرم و عاشورا توانسته است جایگاهی ویژه برای دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) بین مردم باز کند.خبرگزاری مهر - گروه هنر- آزاده فضلی: آثار تولید شده توسط خانه طراحان انقلاب اسلامی با موضوع محرم و عاشورا طی سه سال اخیر بر دیوارنگاره بزرگ میدان ولیعصر (عج) نقش بسته اند که بیشتر آنها آثاری از نقاشی های هنرمندان و طراحی های طراحان گرافیک بوده است. این آثار که بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است، همین طور از طرف خانه طراحان انقلاب اسلامی جهت استفاده مردم و مخاطبان در هیأت های عزاداری در صفحات مجازی خانه طراحان انقلاب اسلامی بارگذاری شده است.
در ادامه مروری بر آثاری که در ماه محرم و همین طور اربعین حسینی روی دیوارنگاره بزرگ میدان ولیعصر رفته است، داریم.

دل به دریا زده مدافع حرمی
دیوارنگاره «سقا» با شعار «دل به دریا زده مدافع حرمی» که ماه محرم سال ۱۳۹۷ نصب گردید، توسط حسن روح الامین در همین سال خلق شده بود.
نقاشی «سقا» یکی از با اهمیت ترین نقاشی های حسن روح الامین درباره حضرت عباس (ع) است که شب هفتم ماه محرم سال ۹۷ نصب گردید. طراح شعار این دیوارنگاره نیز پویا سرابی بود.

در همین سال و همزمان با اربعین حسینی، دیوارنگاره میدان ولی عصر (عج) با عنوان «الحسین یجمعنا» و با شعار «بر محور عشق حسین (ع) در اتحادیم» جانمایی شد.

علم نمی افتد
دیوارنگاره «علم نمی افتد» با شعار «قسم به دست های عمو علم نمی افتد» نیز محصول خانه طراحان انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۸ بود که توسط محمد تقی پور و محمد شکیبا طراحی گرافیکی شد. این دیوارنگاره در ایام ابتدایی ماه محرم سال ۱۳۹۸ نصب و جانمایی شد.
ایده پرداز و نویسنده شعار این دیوارنگاره، پویا سرابی، عکاسان آن عبدالمجید قوامی و محمد شکیبا، مدیر تولید آن صابر فرخی و طراحی نوشتار آنرا مجتبی حسن زاده برعهده داشتند.


ما ملت امام حسینیم..
دیوارنگاره «ما ملت امام حسینیم» که توسط سینا رعیت دوست هنرمند جوان طراح گرافیک طراحی شده بود، پیش از شروع ماه محرم سال ۱۳۹۹ در میدان ولیعصر (ع) نصب گردید. اما در ایام منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی، دیوارنگاره «در مصاف» که نقاشی حسن روح الامین بود، جایگزین شد.
در توضیح این دیوارنگاره آمده است: «خرازی ها و همت ها از دست داده ایم و سلیمانی ها فدا خواهیم کرد. در این راه از ریخته شدن خون چه باک! بریزید خون های ما را؛ ما را از مرگ با عزت هراسی نیست.»

گرچه دوریم به یاد تو سخن می گوئیم..
جدیدترین دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) بامدادان ۹ مهرماه ۱۳۹۹، در آستانه اربعین حسینی و با طرحی از شهیدان سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس رونمایی گردید. شعار دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) که توسط طراحان گرافیک خانه طراحان انقلاب اسلامی طراحی شده، «گرچه دوریم به یاد تو سخن می گوئیم» است.
این دیوارنگاره که با ایام پایانی ماه صفر همزمان شده است پویش «برسان سلام ما را» را دنبال می کند و قبل از این نیز، پویش های «ما ملت شهادتیم»، «ما ملت امام حسینیم» و «پشت به پشت و صف شکن، کیست حریف تن به تن» روی این دیوارنگاره نقش بسته بودند.

کیست حریف تن به تن
همزمان با شب ششم ماه محرم سال ۱۳۹۹، دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) با نقاشی جدید حسن روح الامین با عنوان «در مصاف» عاشورایی شد. این دیوارنگاره یکی از نقاشی های جدید حسن روح الامین از صحنه عاشورا با عنوان «در مصاف» است و با شعار «پشت به پشت و صف شکن / ‏ کیست حریف تن به تن» رونمایی گردید.
درباره داستان این دیوارنگاره آمده است: «در آن لحظات و ساعت آخر، آن قدر بر این بچه ها و کودکان، بر این دختران صغیر و بر اهل حرم تشنگی فشار آورد که خود امام حسین و اباالفضل با هم به طلب آب رفتند. اباالفضل تنها نرفت؛ خود امام حسین هم با اباالفضل حرکت کرد و به طرف همان شریعه فرات -شعبه ای از نهر فرات که در منطقه بود- رفتند، بلکه بتوانند آبی بیاورند. این دو برادر شجاع و قوی پنجه، پشت به پشت هم در میدان جنگ جنگیدند. یکی امام حسین در سن نزدیک به شصت سالگی است، اما از لحاظ قدرت و شجاعت جزو نام آوران بی نظیر است. دیگری هم برادر جوان سی وچند ساله اش اباالفضل العبّاس است، با آن خصوصیاتی که همه او را شناخته اند. این دو برادر، دوش به دوش هم، گاهی پشت به پشت هم، در وسط دریای دشمن، صف لشکر را می شکافند. برای اینکه خودشان را به آب فرات برسانند، بلکه بتوانند آبی بیاورند.» (رهبر معظم انقلاب اسلامی نماز جمعه ۱۳۷۹/۱/۲۶)

امان نامه؛ هیچ گاه از یاری دینم دست بر نخواهم داشت
در ادامه این مسیر، همزمان با شروع محرم و شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (علیه السلام) بامدادان سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ نیز دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج) با عنوان «امان نامه» رونمایی گردید.
دیوارنگاره میدان ولیعصر که محصول خانه طراحان انقلاب اسلامی است، با شعار «اِنّی اُحامی اَبَداً عَنْ دینی»؛ هیچ گاه از یاری دینم دست بر نخواهم داشت، همزمان با شروع ماه محرم رونمایی گردید. این دیوارنگاره تازه ترین نقاشی دیجیتال حسن روح الامین است که با نوشتاری از مسعود نجابتی در میدان ولیعصر نقش بسته است.

1400/05/24
13:43:46
5.0 / 5
654
تگهای خبر: آثار , دیجیتال , طراحی , گرافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
موزیک خوان