موزیک خوان Music Reader
در گزارش موزیك خوان مطرح شد؛

هنر آئینی حرف دل می زند

هنر آئینی حرف دل می زند

ادهم ضرغام اعتقاد دارد هرچند عوامل بسیاری در دیده شدن یک اثر و جذب مخاطب وجود دارد اما هیچ یک مانند روحیات و بازتاب درونیات هنرمند در اثر نمی تواند دارای اهمیت باشد.ادهم ضرغام هنرمند نقاش و طراح و از داوران «سوگواره هنر عاشورایی» درباره هنر آئینی و توجه مخاطبان به این گونه آثار به خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مهم ترین علل استقبال و عدم استقبال مخاطبین از آثار هنری با موضوعات دینی و آئینی همچون محرم، واقعه عاشورا و … در کنار تکنیک، تبلیغ و فعالیت نمایشگاهی، علل درونی و روحیات هنرمند هم هست. این وجه از روحیات هنرمند بسیار حائز اهمیت می باشد. همان گونه که یک اثر از محتوا و فرم تشکیل شده هنرمند هم در کنار فراگیری تکنیک ها، باید بر درونیات خود کار کند. هنرمندی که تزکیه نفس داشته باشد و تلاش کند خویش را از آلایش های دنیایی پاک کند، اساسا اثری را خلق خواهد نمود که تأثیری دو چندان بر مخاطب خواهد گذاشت.
وی بیان نمود: در گذشته هنرمندان درجه یک که آثارشان در تاریخ ماندگار شده است ارتباط تنگاتنگی با فضای معنوی همچون مساجد داشته اند، نقش آیات قرآن، احادیث، رخدادهای تاریخی و دینی که به ائمه (ع) اشاره دارد، همه و همه روح هنرمند را صیقل می داده و همین مسئله خود مزید بر علت بود که مخاطب در کنار مشاهده تکنیک، با فضای متفاوت مواجه شود که منبع آن غیر زمینی و غیر مادی است. هرچند در دنیای امروز هم همین مسئله وجود دارد، اما به علت کم رنگ شدن برخی توجهات نگاه هنرمند به خلق اثر بیشتر جنبه تکنیک دارد در حالیکه به نظر من اگر یک نقاش، یک شاعر، یک طراح بخواهد برای حضرت اباعبدالله (ع) اثری خلق کند باید روزها و ماه ها مطالعه کند، با خود خلوت کند و ذهن خویش را با دور کردن از افکار فاسد و دنیایی برای تجسم و طراحی یک اثر معنوی آماده سازد.
این هنرمند نقاش ضمن اشاره به نقش جشنواره ها در ارتقای کیفیت آثار هنری، اظهار داشت: ما در برگزاری جشنواره، فقط نباید به یک مراسم، تشریفات و مقطع خاص زمانی بسنده نماییم که در یک تاریخ شروع شده و در یک زمان اختتامیه آن برگزار می شود، اصل جشنواره می تواند بسیار مفصل باشد به نحوی که در کنار هیأت داوران، تصمیم گیری ها، سیاستگذاری ها و انتخاب آثار برجسته و در نهایت معرفی و تقدیر از آنها، جلسات و نشست هایی هم با حضور پیشکسوتان برگزار گردد. همینطور باید بتوانیم هنرمندان قدیمی را که سالهای سال در عرصه هنر آئینی فعالیت نموده اند در خلال این جشنواره ها دعوت نماییم و فضایی فراهم گردد که شور جوانی در کنار استاد کهنسالی که سالهای بسیار به دنبال خلق آثار ماندگار بوده دور یک میز جمع شوند، آثار و برکات بسیاری خواهد داشت.
وی تصریح کرد: یک اثر خوب فقط یک اثر با تکنیک قابل توجه نیست، چونکه امروزه ابزارهای نوین به کمک هنرمند آمده است، ابزارهایی که شاید تا ۱۰ سال پیش هم وجود نداشت اما چیزی که در کنار ابزار، تکنیک، فن و … می تواند فضا را برای پیشرفت فضای هنر آئینی فراهم آورد دقیقاً همین نشست و برخاست و همگرایی میان نسل گذشته و نسل امروز می تواند اتفاقات مبارکی را رقم بزند.
ضرغام با اشاره به اینکه متأسفانه به علت کرونا و برخی مشکلات تعداد جشنواره ها کم تر شده است، بیان نمود: برخی اتفاقات روز همچون پدیده کرونا خود بر حجم برگزاری جشنواره ها و حضور فیزیکی هنرمندان تاثیر داشته است، شاید این مسئله به نظر خیلی پررنگ نباشد اما اگر در سالهای گذشته کنکاشی داشته باشیم، متوجه می شویم که تعداد کثیری از جشنواره ها چه هنرمندان قابلی را معرفی نمود و استعدادهای بسیاری کشف شد، این کشف استعداد خود نتیجه تلاش هنرمندان و انگیزه دادن به جوانان است، اگر بتوانیم در شرایط جدید جشنواره ها را احیا نماییم، اساسا هنرمندان برجسته معرفی می گردند و فضای هنری کشور به رونق قبل بازخواهد گشت.
وی تصریح کرد: جریان هنر در فضای بین المللی تاکید بر شخصی سازی و فردگرایی است در حالیکه در هنر آئینی چه هنرمند و چه مخاطب بر موضوعی تاکید می کند که سال ها آنرا شنیده یا درباره آن خوانده است، مثلا اگر درباره شهادت حضرت عباس (ع) اثری خلق می نماییم، موضوعی غریب و ناآشنا برای مخاطب نیست بلکه او با فضای فکری خود این واقعه را تجسم کرده و کاملاً با ساختار آن آشناست، چه زمانی می تواند ارتباطی قوی با اثر برقرار کند، زمانی که هنرمند با روح پاک خود می تواند مبحث را در نهایت لطافت و دقت عمل بر روی بوم پیاده سازی کند، همین مسئله سبب می شود انسان نسبت به یک اثر مشتاق شده و به آن جذب شود.
داور «سوگواره هنر عاشورایی» در انتها اظهار داشت: هنر آئینی حرف دل می زند حرفی که مسئله مشترک میان خیلی از مخاطبین است و عیار کار آن زمانی مشخص می شود که انسان بتواند حرفی بازگو شده را با هنر خود به شکلی روایت کند که باز مخاطب را پای اثر میخکوب کند.


منبع:

1400/06/03
15:26:50
5.0 / 5
550
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان