موزیک خوان Music Reader
روایت چند داور از جشنواره موسیقی جوان؛

برای آینده چاره ای بیندیشید

برای آینده چاره ای بیندیشید

موزیک خوان: دو عضو هیات داوران بخش دف و سنتور پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان از تنوع دیدگاه داوران برای خنثی سازی انتساب تفکری خاص در این رویداد صحبت کردند.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، عماد توحیدی و احمدرضا خواه ۲ عضو هیات داوران بخش دف و سنتور پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان از تنوع دیدگاه داوران برای خنثی سازی انتساب تفکری خاص در این رویداد گفته و به بیان دیدگاه های خود برای برگزاری این رویداد هنری در ایام کرونائی پرداختند.
عماد توحیدی نوازنده، آهنگساز و مولف ساز دف و داور جشنواره پانزدهم موسیقی جوان درباره نقش جشنواره در ایجاد انگیزه و استعدادیابی نسل جوان موسیقی کشور اظهار داشت: این سوال را میتوان با رجوع به افزایش قابل توجه آمار شرکت کنندگان در این دوره پاسخ داد. جوانان بسیاری علاقه دارند در بطن یک رویداد رقابتی جدی قرار گیرند و جشنواره موسیقی جوان این امکان را برای آنان فراهم نموده است.
داور بخش دف نوازی جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در ادامه به مشکلات نوازندگی در بین آثار این دوره ازجشنواره بیان داشت: بزرگترین مشکل دهه اخیر در نوازندگی ساز دف اتکا بر جنبه های نمایشی در اجرا و تولید حجم زیادی از اصوات شلخته و درهم ریخته در بعضی اجراها است بطوریکه حتی شنیدن کامل برخی قطعات برای هیات داوری با دشواری همراه بود و متاسفانه نوازندگی بدور از شناخت فرهنگ این ساز و تهی از فهم و درک ظرایف، دقایق و لطایف حسی این ساز در بعضی از اجراها وجود داشت. مطالب ریتمیک و تکنیک های ارائه در هر ساز کوبه ای ساختار فرهنگی و زیباشناسانه منحصر به فرد و مستقلی دارد و نمی توان با تساهلی نامعقول سلوک نوازندگی دیگر سازهای کوبه ای را بر روی دف پیاده کرد و به کهن الگوهای حسی آن صدمه زد.
وی درباره حضور داورانی با سبک های مختلف نوازندگی در قالب هیات داوری جشنواره موسیقی جوان اظهار داشت: تنوع در دیدگاه موسیقایی در میان اعضای هیات داوران رویکرد مبارکی برای شرکت کنندگان است و در وهله اول بهتان انتساب جشنواره به تفکری خاص در موسیقی را خنثی می کند. هنرمندان شرکت کننده بسته به شرایط متفاوت در بستر سبک ها و مکاتب آموزشی متنوعی رشد کرده اند و نیاز است که این تنوع دیدگاه در هیات داوران چنین جشنواره ای وجود داشته باشد.
ظرفیت راه یافتگان به مرحله نهایی سنتور افزایش یابد
احمدرضاخواه نوازنده و داوربخش سنتور جشنواره پانزدهم موسیقی جوان نیز اظهار داشت: هنر و هنرمند همیشه از ضرورت های هرجامعه ای به شمارمی روند و هنرمند برای آن که بتواند وظیفه خودرا درست انجام بدهد، نیاز به انگیزه و واکنش مخاطب دارد تا اثر خودرا عرضه نماید. ازاین نظر، جشنواره ای مانند جشنواره موسیقی جوان را باید فرصتی برای جوانان شرکت کننده دانست که می توانند باحضور دراین جشنواره، فعالیت موسیقایی خودرا محک بزنند و به کسب تجربه بپردازند.
وی افزود: شکی نیست که جشنواره موسیقی جوان در سالهای برگزاری توانسته بعنوان یک ضرورت برای موسیقی معاصر قلمداد شود. جای خوشبختی است که جشنواره موسیقی جوان در ردیف رویدادهایی بوده که توانسته تداوم داشته باشد. چونکه استمرار؛ مهم ترین خاصیت یک جشنواره به شمارمی رود.

رضاخواه ضمن ارائه توضیحانی درباره سطح کیفی آثار این دوره اظهار داشت: به نظر می آید، یکی از کارهایی که باید دردوره آتی جشنواره موردتوجه قراربگیرد این است که ظرفیت شرکت کنندگان برای رسیدن به مرحله دوم افزایش یابد. امسال، تعداد شرکت کنندگانی که به مرحله دوم رسیده اند، اندک است. بعنوان مثال، ازبین دویست وپنجاه نوازنده سنتور که از مجموع سه رده سنی درجشنواره شرکت کرده اند، فقط به اندازه ۳۰ نفر ظرفیت وجود دارد که به مرحله دوم راه یابند و دراین بین، نزدیک به ۲۲۰ شرکت کننده از رسیدن به مرحله دوم باز می مانند. امیدوار هستم این ظرفیت در دوره های آتی جشنواره گسترش یابد و تعداد بیشتری بتوانند به مرحله دوم راه یابند. البته محقق شدن این مسئله نیازمند بودجه و امکاناتی مانند تخصیص سالن های مناسب می باشد تا افراد بیشتری امکان رسیدن به مرحله دوم را داشته پیدا کنند.
وی در ادامه بیان کرد: در این سال ها استعدادهای زیادی از رهگذر برگزاری جشنواره موسیقی جوان به جامعه موسیقی معرفی شده است که اغلب آنها امروز هنرمندان شناخته شده ای هستند. ولی بطور معمول به این شکل است که بعداز اختتام هر جشنواره، برای اشتغال برگزیدگان، چشم اندازی بطور معمول وجود ندارد و چاره اندیشی صورت نمی گیرد. دراین ارتباط باید به اساسنامه و بخشنامه جشنواره ها رجوع کرد و به این مسئله رسید که نه فقط جشنواره ها موظفند دراین زمینه چشم اندازی را برای برگزیدگان جوان متصور شوند، که سیاست گزاران فرهنگی هم باید چنین چشم اندازی را مدیریت کنند و برنامه هایی را برای جوانان تدارک ببینند.
داوری مرحله مقدماتی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حال انجام می باشد که با اتمام ارزیابی آثار توسط هیأت های داوری، اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی از طرف دبیرخانه جشنواره اعلام می شود.


منبع:

1400/06/25
14:49:27
5.0 / 5
595
تگهای خبر: آثار , آموزش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲