موزیک خوان Music Reader
در قالب چاپ دوم؛

سایه و موسیقی تغییر نمود

سایه و موسیقی تغییر نمود

موزیک خوان: شعر سایه در موسیقی ایرانی عنوان یکی از آثار پژوهشی حوزه موسیقی است که در قالب طرح پژوهشی سایه و موسیقی با تغییرات جدیدی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، کتاب «شعر سایه در موسیقی ایرانی» نوشته‌ی مهدی فیروزیان بعد از گذشت دو سال از چاپ نخستِ آن، با تغییراتی به چاپ دوم رسید و توسط انتشارات «هنر موسیقی» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
از خاصیت های این کتاب که توسط نشر «هنر موسیقی» پیش روی مخاطبان قرار گرفته می توان به این نکته اشاره نمود که برمبنای آنچه عنوان شده، نویسنده در نتیجه‌ی چند سال مصاحبت و معاشرت نزدیک با هوشنگ ابتهاج (سایه) به اطلاعات دست اول بسیاری در مورد زندگی و شعر او و نحوه‌ی تولید خیلی از آثار موسیقایی در دوره‌ی مدیریت ابتهاج در رادیو ایران دست یافته است.
از این اطلاعات جهت بررسی و شرح اشعار سایه و نقد آثار موسیقایی بزرگانی چون محمدرضا شجریان (که کتاب نیز به او تقدیم شده است)، همایون خرم، عبدالوهاب شهیدی، محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، شهرام ناظری بهره برده است.

آثار موسیقایی پدید آمده با شعر سایه در این کتاب با طبقه بندی برمبنای نام کتاب و قالب شعری و فرمِ موسیقی (تصنیف و آواز) معرفی شده و مسائل مربوط به پیوند صحیح شعر و موسیقی درباره‌ی آنها مطرح گردیده است.
«شعر سایه در موسیقی ایرانی» جلد دوم از طرح پژوهشی پنج جلدی «سایه و موسیقی» است. جلد نخست این طرح با عنوان «موسیقی ایرانی در شعر سایه» سال ۱۳۹۶ انتشار یافته بود.
طبق اعلام ناشر جلد سوم نیز با عنوان «گل های تازه» در آینده ای نزدیک به چاپ خواهد رسید.
این کتاب را انتشارات هنر موسیقی در ۶۴۰ صفحه با قیمت ۱۴۰ هزار تومان منتشر نموده است.


منبع:

1400/06/30
17:34:07
5.0 / 5
674
تگهای خبر: آثار , كتاب , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
موزیک خوان