موزیک خوان Music Reader
پیشنهادهای علی رهبری به وزیر جدید فرهنگ

جلوی ضرر را از هر کجا که بگیری منفعت است

جلوی ضرر را از هر کجا که بگیری منفعت است

موزیک خوان: علی رهبری پیشنهاد خود برای چگونگی عملکرد وزیر جدید فرهنگ در حوزه موسیقی را چنین مطرح می کند: از قدیم گفته اند جلوی ضرر را از هر کجا که بگیری منفعت است. اگر آقای محمدمهدی اسماعیلی اقدامات وزرا و مدیران سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تکرار نکند، صد درصد موفقیت بزرگی خواهد داشت.


علی رهبری ـ رهبر ارکستر و آهنگساز ـ در مصاحبه با ایسنا ادامه می دهد: اولویت وزیر، باید موسیقی ایرانی و سازهای ایرانی باشد؛ چونکه هنرمندان زیادی در این عرصه بیکار هستند. در هر شهری باید یک ارکستر سازهای ملی وجود داشته باشد. همینطور وزیر باید به وضعیت هنرستان های موسیقی رسیدگی کند؛ چونکه این هنرستان ها بوده اند که موسیقیدان های درجه یک را تربیت کرده اند.
او تصریح می کند: مشکلات موسیقی در ایران منحصر به فرد است تا حدی که در هیچ جای دیگر دنیا چنین مشکلاتی را شاهد نبوده ام. دلیل این که وضعیت موسیقی در ایران به صورت یکپارچه نابه سامان است و سطح موسیقی به حدی که شایسته آن است نرسیده، به گروهی برمی گردد که اعضای حدودا ثابتی دارد و عمده تصمیم های مهم موسیقی را برعهده دارند.

او توضیح می دهد: این افراد سبب شده اند سطح موسیقی ایران تا حد سطح پایین خودشان در موسیقی تنزل پیدا کند. از آنجاییکه تصمیم گیری های موسیقی در ایران بوسیله ی یک گروه مشخص انجام می شود، این وضعیت حالتی دموکراتیک ظاهری پیدا کرده است. تا جایی که آگاه هستم آقای اسماعیلی اولین وزیری است که در ۱۶ سال قبل به انحصار در خانه موسیقی اشاره نموده است و الان این امر برای موسیقیدان ها به روزنه امیدی در بهبود وضعیت فعلی موسیقی تبدیل گشته است.

این هنرمند درباره خانه موسیقی ایران بیان می کند: خانه موسیقی برای دفاع از حق موسقیدان ها تشکیل می شود، مانند دفاع از حق کارگران. این مساله در همه جای دنیا هست. ولی اتفاق عجیبی در ایران رخ داده که هیچ ارتباطی هم به وزیر، معاون و... ندارد؛ چونکه گروهی دور هم جمع شده اند که عمده آنها در خانه موسیقی حضور دارند و در شوراهای مختلف موسیقی راه پیدا کرده اند. این امر در کشورهای دیگر حدودا غیر ممکن است. گروه خانه موسیقی در ایران بعد از گذشت زمانی باید تغییر کند ولی این دوستان بیشتر از ۲۰ سال است که در جایگاه های مختلف تصمیم گیری موسیقی به شکل های مختلف حضور دارند و راه را برای نسل جوان باز نگذاشته اند.

او بار دیگر درباره سفارش خود به وزیر فرهنگ می گوید: سفارش می کنم وزیر فرهنگ صرفاً به این افراد اعتماد نکند. ایشان گلخانه ای پر از گل دارند؛ در ایران موسیقیدان های درجه یک زندگی می کنند و میتوان از اینها در مشاوره های موسیقی بهره برد ولی به آنها توجه نشده است. به همین جهت این گلخانه پر شده از پیچک و اگر مواظب پیچک ها نباشند تمام گل ها از بین خواهند رفت.

او در انتها درباره ضرورت وجود نهادی چون خانه موسیقی می گوید: خانه موسیقی در ایران باید مانند دیگر کشورهای جهان باشد ولی نباید به خانه رفقا و آشنایان تبدیل گردد. موسیقیدان ها نیاز دارند که از حق و حقوقشان دفاع شود. اگر مانند همه دنیا مسؤلان این نهاد بدانند که وظیفه شان چیست، به درستی کارشان را انجام دهند و از افراد جوان و قابل استفاده کنند، بطور قطع به آن نیاز خواهد بود.

علی رهبری فارغ التخصیل هنرستان عالی موسیقی ملی و آکادمی موسیقی و هنرهای زیبای شهر وین، رئیس هنرستان عالی موسیقی ملی و کنسرواتوار تهران به مدت سه سال، برنده مدال طلا برای ایران در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در فرانسه، برنده مدال نقره برای ایران در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در سویس است.
او رهبر میهمان دایم فیلارمونیک چک، بلگراد و بروکسل، دستیار هربرت فون کارایان در ارکستر فیلهارمونیک برلین و فستیوال زالسبورگ، رهبر دایم و مدیر هنری ارکستر های سمفونیک در شهرهای بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران بوده است.
1400/07/04
10:56:19
5.0 / 5
728
تگهای خبر: فرهنگ , مد , مشاوره , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان