موزیک خوان Music Reader
عكاس افغانستانی با موزیك خوان مطرح كرد؛

نمایش چهره رنجور نه غم انگیز مردم افغانستان

نمایش چهره رنجور نه غم انگیز مردم افغانستان

به گزارش موزیک خوان فاطمه اکبری از هنرمندان افغانستانی حاضر در نمایشگاه هم خانه اعتقاد دارد خوانش آثار هنرمندان افغانستانی متأثر از شرایط و موقعیت جدید افغانستان خواهد بود.فاطمه اکبری هنرمند عکاس افغانستانی مقیم ایران که در نمایشگاه «هم خانه» خانه هنرمندان ایران حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علت حضور خود در این نمایشگاه توضیح داد: من با ۵ عکس در این نمایشگاه حضور دارم. همینطور پدرم و خواهرم هم از هنرمندان حاضر در نمایشگاه «هم خانه» هستند. پدرم محمدموسی اکبری در سال ۶۵ از دانشگاه تهران در رشته گرافیک فارغ التحصیل شده است و ما ساکن ایران هستیم. من ۱۵ سال است که به هنر عکاسی مشغول هستم.
وی اظهار داشت: طی چند سفری که به افغانستان داشتم تلاش کردم چهره رنج دیده اما نه به معنای سراسر غم انگیز مردم افغانستان را نشان دهم. برای مثال در یکی از کارهایم که زنی میان دو ستون صدمه دیده از جنگ با برقعی آبی رنگ به تصویر کشیده شده است، مفهوم زن برایم اهمیت داشت، ضمن این که تلاش و صبر کردم تا ابر هم میان دو ستون قرار بگیرد و عکاسی کنم.
این هنرمند ضمن اشاره به شرایط و موقعیت جدید افغانستان، خوانش آثار هنرمندان این کشور را متأثر از شرایط کنونی دانست و خاطرنشان کرد: مشکلاتی همیشه بوده و هست اما به اعتقاد من، با عنایت به شرایط کنونی افغانستان شاید برداشت های جدید و درک دیگری هم از آثار صورت بگیرد و این کارها مفاهیم خویش را بیشتر بروز بدهند. برای مثال در یکی از عکس ها که نمایشی از جشن باستانی نوروز و به صورت کلی بر اشتراکات فرهنگی افغانستان با ایران تاکید دارد، بیلبوردها به زبان فارسی معرفی کننده مسائلی در افغانستان است و به صورت کلی تصاویر شرایط اجتماعی را بهتر به تصویر می کشند.
وی در انتها ضمن اشاره به سوژه های عکاسی اش در ایران اظهار داشت: وقتی در ایران هستم غالباً طبیعت را برای سوژه عکاسی ام انتخاب می کنم اما در مسافرت به افغانستان بیشتر به سراغ سوژه های اجتماعی می روم.

نمایشگاه «هم خانه» به تلاش هنرمندان افغانستانی مقیم ایران و حمایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران و همکاری خانه هنرمندان ایران از ۱۶ تا ۲۶ مهر در دو گالری استاد ممیز و زمستان خانه در جریان برگزاری است و همه روزه (به جز شنبه ها) از ساعت ۱۵ تا ۲۰ از علاقه مندان به هنرهای تجسمی میزبانی می کند.
نمایشگاه «هم خانه» با نمایش ۶۸ اثر از ۱۶ هنرمندان در رشته های مختلف نقاشی، مجسمه، عکس، مینیاتور و نگارگری و… در حال برگزاری است. محمدحسین احمدی، محمد ارزگانی، زهرا اسماعیلی، بتول اکبری، محمدموسی اکبری، ثریا جعفری، بتول رحیمی، زارا رسولی، حمیده سهرابی، شکیلا عالمی، علیخان عبداللهی، بهرامشاه محمودی، حکیمه قنبری، محمدمهدی میرزایی و فاطمه میرزایی دیگر هنرمندان شرکت کننده در این رویداد هستند.

1400/07/25
07:46:44
5.0 / 5
683
تگهای خبر: آثار , جشن , دانشگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲