موزیک خوان Music Reader
در مراسم افتتاح تالار جدید رودكی چه گذشت؟

حسین دهلوی را به روایت حسین علیزاده بشناسید

حسین دهلوی را به روایت حسین علیزاده بشناسید

حسین علیزاده در مراسم افتتاحیه سالن «دهلوی» که با یاد و خاطره حسین دهلوی نام گذاری شده است، اظهار داشت: حسین دهلوی برای من مانند واژه ای است که وقتی به زبان می آورم به من نیرو می دهد. برای خیلی ها می تواند کلمات و اسامی متفاوتی وجود داشته باشد که وقتی می خواهند کاری را با حس و امید شروع کنند از آن نام ها یاد کنند. برای من دهلوی نامی است که هر بار از او نام می برم عشق، مسئولیت، تداوم و پشتکار در وجودم زنده می شود.


به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، تالار دهلوی به یاد «حسین دهلوی» ـ آهنگساز، موسیقیدان و رهبر ارکستر ـ عصر چهارشنبه (پنجم آبان ماه) در بنیاد رودکی با حضور هنرمندانی چون نادر مشایخی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، شهرام صارمی (نوازنده)، فردین خلعتبری (آهنگساز)، هادی منتظری (نوازنده و آهنگساز)، حسین علیزاده (موسیقیدان و آهنگساز)، حمیدرضا نوربخش (خواننده)، فریدون شهبازیان (آهنگساز)، میرعلیرضا میرعلی نقی (پژوهشگر موسیقی)، مهدی افضلی (مدیرعامل بنیاد رودکی)، محمود شالویی (سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سوسن اصلانی (موسیقیدان و همسر حسین دهلوی)، هومن دهلوی (موسیقیدان و فرزند حسین دهلوی) و... راه اندازی شد.
حسین علیزاده که پیشنهاد نام گذاری این سالن را داده است، درباره حسین دهلوی چنین اظهار داشت: هر فردی که بخواهد در مورد استاد دهلوی صحبت کند، این کار را از زاویه ارتباطی که با او داشته است انجام می دهد. واژه استاد برای حسین دهلوی کم است؛ چون واژه ای است که بسیار مصرف شده است. نکته ای که درباره دهلوی اهمیت دارد این است که پشت یک چهره خیلی جدی تا حد زیادی عاطفه و لطافت وجود دارد. حسین دهلوی نخستین اثر ارکستری خویش را به نام «سبک بال» در سال ۳۲ ساخته است؛ اثری که با گوش دادن آن متوجه خواهید شد چگونه برای ارکستر با موسیقی ایرانی رفتار کنید و چه چیزی از آن درآورید که شایسته ملودی ها باشد. این اثر برای سال ۳۲ شاهکار است.
اثرات موثر دهلوی در دنیای هنر و جامعه
این هنرمند افزود: اثری که دهلوی در جامعه موسیقی می گذاشت به غیر از اهمیت آثار هنری او، بسیار حائز اهمیت بود. سالهای اولی که ما هنرستان موسیقی می رفتیم، موسیقی در جامعه خیلی جایگاه مناسبی نداشت و بیشتر به صورت مصرفی و بازاری رواج داشت. به همین جهت شاید هنرستان ها به تنهایی نمی توانستند در جامعه نظم و احترام برای موسیقی ایجاد کنند که بتواند روی همه از مسؤلان گرفته تا جامعه و خانواده های ما اثرگذار باشد. انتخاب دهلوی برای مدیریت هنرستان به خوبی صورت گرفته بود. او می توانست آن زمان به این بهانه که آهنگساز است و دغدغه های بسیاری دارد این مسئولیت را نپذیرد؛ چونکه اصولا کسانی که کار هنری می کنند خویش را از مسائل اجرایی و اداری دور می کنند ولی او یک رسالت و مسئولیتی در خود احساس می کرد که این وظیفه را پذیرفت. به نظر من مناسب ترین فردی که می توانست حیثیت بیشتری به موسیقی در جامعه ببخشد، دهلوی بود.
اثراتی که دهلوی بر علیزاده گذاشت
علیزاده بیان نمود: قبل از این که وارد هنرستان موسیقی شوم، دبستانم در بازار تهران بود و با عنایت به شرایط فرهنگی بازار و مدرسه قبلی خود فکر می کردم هنرستان موسیقی هم همان شرایط را دارد البته نه که مدرسه قبلی من بد بوده باشد ولی آنجا نمی شد موسیقی کار کرد؛ چون شرایط فرهنگی آن فراهم نبود. زمانی که به هنرستان موسیقی رفتم شاید حتی دو هفته هم طول نکشید که فهمیدم کجا هستم و حتی راه رفتن و حرف زدن من تغییر نمود. با این که هنوز بلد نبودم ساز بنوازم احترامم به ساز بسیار زیاد بود و ساز را بعنوان چیزی برتر از خود می دیدم؛ موجودی که باید به آن احترام بگذارم.
این هنرمند افزود: اینها مواردی نبود که من سابقه تربیتی در آن داشته باشم. همه این موارد در یک زمان کوتاه در هنرستان از راه کسی که واقعا به حق آنجا نشسته بود، به من نورسیده آموزش داده شد.
نام هنرستان موسیقی را بهشت گذاشتم
او خاطرنشان کرد: بعدا نام هنرستان موسیقی را بهشت گذاشتم؛ چون زمانی که در آن باز می شد فرشتگانی چون هوشنگ ظریف، فرهاد فخرالدینی، غلامحسین بنان و... وارد می شدند. ما با حضور در هنرستان موسیقی به بهشت خود رفته ایم و نگران آخرتمان نیستیم؛ چون بهشت را به معنای واقعی با رهبری چون دهلوی تجربه کردیم.
این نوازنده درباره انتخاب درست دهلوی بعنوان مدیر هنرستان موسیقی توضیح داد: زمانی که حسین دهلوی در هنرستان موسیقی بعنوان مدیر منتصب می شود به نمونه ای برای جامعه تبدیل می شود. این امر یعنی که او به درستی انتخاب شده بود. حالا بسیاری از مسؤلان ما امکان دارد تخصصی در حوزه کاری خود نداشته باشند ولی حسن نیت داشته باشند و تلاش کنند. مثلاً آقای افضلی در موسیقی تخصص ندارند ولی شاهد بوده ایم که چقدر بعنوان یک ایرانی و فردی که به فرهنگ ایران اهمیت می دهد کوشیده اند اثر خوب بگذارند.
او افزود: متأسفانه در ایران حضور مسؤلان به چهار سال هم نمی کشد و تغییر می کنند. این امر سبب می شود کاری که در پیش گرفته اند، تداوم پیدا نکند. هر مدیر جدیدی که به روی کار می آید در جهت ادامه کارهای مدیر قبلی کار نمی کند و گمان می کند باید از اول شروع کند و هر چه او می گوید بشود؛ چون قبلی را به انزوا برده اند.
مراسم افتتاح تالار دهلوی در ساختمان رودکی

1400/08/07
14:24:46
5.0 / 5
557
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴