موزیک خوان Music Reader

سخنی با ۶۰ برگزیده مجامع ده گانه خانه موسیقی

سخنی با ۶۰ برگزیده مجامع ده گانه خانه موسیقی

تعدادی از اعضای خانه موسیقی با به امضا رساندن متنی خطاب به 60 برگزیده مجامع ده گانه خانه موسیقی، مطالبات و خواسته‎های خودرا از این افراد مطرح کرده اند.


فاضل جمشیدی ـ خواننده و فعال اجتماعی ـ این متن را در اختیار ایسنا قرار داده که در آن آمده است:
«خانم ها و آقایان هنرمند
هرچه بود گذشت، مجامع ۱۴۰۰ را می گوییم! وگرنه که بیش از ۲۰ سال از تاسیس نهاد خانه موسیقی گذشته و او به دوران جوانی اش پا گذارده و نیازمند راهگشایی و راهبری است. خانه موسیقی به سمت میانسالی می رود، ضرورت ها، الزامات اجتماعی، فرهنگی و صنفی طلب می کند که فارغ از میزان مشارکت و غافل از مقدار بی انگیزگی ها و کم همتی هایمان به هدف «بسوی کمال» این خانه بپردازیم!!
خانه موسیقی جوانی بود که طفولیت و نوجوانی اش را چندان راحت طی نکرده و با هیچ امکانات و کمترین ملزومات کار و موفقیت های نسبی خودرا پیش برده است.
بعنوان تعدادی از همراهان در این حوزه سخنانی داریم با شما که چکیده جمع بزرگ اعضا قریب به ۱۷۰۰۰ عضو فعال و غیرفعال هستید.
اما امروز روز را نه داستانی است نه خاطره ای! که عین واقعیت است و شرح وقایع که چه می گذرد بر حال و احوالات هنرمندان عضو. همان هایی که در تعدادی اندک آمدند و بیشتر نیامدند و رای خودرا هر چند کم به شما تقدیم نمودند! که لازم بود اما کافی نه! که این حضور یک عرف و عادت اداری و تشکیلاتی است و برهمین هم سپاس!!
کار ادامه حیات «خانه خودشان» را بر روال معمول و ریل انداختند! و صد البته که تحلیل و تفسیر این نوع «انتخابات» را به وقتی دیگر و جای دیگر موکول می کنیم!
هنرمندان گرانقدر:
کمی دیرتر در مجمعی ۵۰ نفره متشکل از نمایندگان برگزیده در رابطه با ۱۰ کانون «خانه» می نشینید و هفت عضو هیئت مدیره را برمی گزینید که سپس آنها «مدیرعامل» و سکاندار اجرائی را انتخاب و راهی کار و اقدام نمایند.
حالا چند نکته صرف یادآوری و تاکید برای آن روز از طرف ما که حجت از طرف علاقه مندان و دلسوزان ادا شده باشد ایفا می گردد:
۱- نیاز ایجاد نگرشی جدید در امتداد تعریف نوینی از خانه موسیقی و شرح وظایف، دستورات کار و انتظارات جامعه موسیقی و مردم.
۲- ضرورت برنامه ریزی اساسی، واقع بینانه و دست یافتنی در امتداد رسیدن به «خود کفایی اقتصادی» خانه.
۳- تجدید نظر و اقدام عملی و اساسی بمنظور ایجاد واحد «روابط عمومی» قوی به جهت دستیابی به هدف عالی و شایسته ارتباط حداکثری و گسترده با تمام اعضا در سراسر ایران.
بدیهی است در وضعیت عادی یک جامعه نرمال و طبیعی، انتظاراتی چنین از مؤسسه ای فرهنگی ـ هنری چون «خانه موسیقی» معقول و ضروری نیست، ولی با نگاهی به روند ۴۰ سال گذشته، وضعیت فعلی و نتایج و موجودی هایمان، نمی توان به اصلاح، حرکت، پیشرفت ودستیابی هنرمند به نیازهای اجتماعی، رفاهی و صنفی خود امیدوار بود، مگر با چشم پوشی، چشم پوشی و تعارف، تشریف و مصلحت اندیشی و محافظه کاری های معمول و همیشگی که ۴ دهه گریبان ما را گرفته است.
به این دلیلهای به سهم خود و بنا بر وجود فراوان دغدغه و نگرانی های جاری، به شما برگزیدگان مجامع دهگانه سال ۱۴۰۰ خانه موسیقی اعلام می داریم که فرصتی چون حالا، برای تک تک اعضای مجمع عمومی پیش رو ممکنست هیچ گاه فراهم نگردد که به واقع بینی، صبر، آگاهی، همت و البته تلاش و امید و مبادرت به موقع دست به کاری زنید که غصه سرآید...
مجمع آتی و قریب الوقوع «خانه موسیقی» که جهت انتخاب هفت تن از اعضای هیئت مدیره و بازرسی اصلی تشکیل می گردد، می تواند تنها به برگزاری یک مجمع عادی و معمول ختم نگردد!
در دستور کار خویش، حتی بیش از یک جلسه شتابزده و محدود به اهدافی چون برنامه پیشنهادی فوق الذکر و هر آنچه را که لازم، ضروری و دست یافتنی می یابد، بپردازد!!
همین طور موارد مهمی را به تصویب، ابلاغ و اجرا کشاند، و کسانی را که واقعا قدرت خدمت، همت کار اجرائی و اعتقاد به خستگی ناپذیری دارند، به میدان «خدمت» بکشاند.
این روند بعد از انتخاب اعضای هیئت مدیره ای که آمادگی، اعتقاد، توانایی، اراده و همت لازم برای انجام چنین دستور کاری را دارند می تواند موثر و کارگشا باشد و راه را جهت بررسی دقیق، کارشناسانه و عملیاتی انتخاب مدیرعامل بعدی و سکاندار اجرائی خانه موسیقی فراهم می آورد.
انتخابی که می تواند با دقت تمام و حوصله، بدون شتاب و تعصب شخصی و احساسی، صورت گیرد تا در روندی منطقی، کارشناسی شده و عادلانه و بعد از دریافت بیوگرافی و برنامه مدعیان کاندیداتوری، مدیرعاملی خانه انجام پذیرد.
تجربه ای که در دوره قبل البته به شکل نه چندان جدی و سطحی و تشریفاتی تجربه گردید!! ولی شما حالا می توانید مدعیان توانمند، آگاه و آماده پذیرش چنین سمت مهم و کلیدی را بررسی و نسبت به انتخاب نهایی «مدیرعامل» اقدام کنید. مدیر عاملی که به مانند وزیر وزارتخانه باید با برنامه قوی اعلام شده از قبل اعلام و رزومه قابل توجه به فهرست کاندیداها ورود کند.
در سایه چنین روندی شاید بتوانیم امید داشته باشیم که در سایه خرد، واقع بینی و بدون دخالت احساسات هنری و لطیف و ظریف معمول و به دور از تعارفات و تشریفات مرسوم و معمول، به شهر کوچک هنرمندان و خانه خود سر و سامانی دهیم و با اراده و نیروی اعجاب انگیز دست هایمان و با چراغ همت و اندیشه ها، به آینده این قشر تلاشگر، زحمتکش، مؤثر و مفید جامعه ایرانی خدمت نماییم.»
1400/08/10
10:14:11
5.0 / 5
642
تگهای خبر: فرهنگ , مد , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳