موزیک خوان Music Reader
۲ ماه از حضور وزیر ارشاد گذشت؛

معاونت هنری همچنان بدون معاون

معاونت هنری همچنان بدون معاون

موزیک خوان: بیش از 2 ماه از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم گذشته ولی هنوز انتخاب معاون هنری این وزارتخانه انجام نشده و در نتیجه وضعیت اداره کل های زیرمجموعه معاونت هنری نیز معلوم نیست.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، طبیعی است که با تعویض دولت ها و روی کار آمدن دولت جدید وزرا تغییر پیدا کنند. این تغییر وزرا در بیشتر مواقع با تغییر معاونان و مدیران زیرمجموعه هر کدام از وزارتخانه ها هم راه است تا سیاست گذاری و برنامه ریزی مدنظر هر دولت در ساختارهای مدیریتی زیرمجموعه خود اجرا شود.
روز سوم شهریور ۱۴۰۰ پس از تغییر دولت و روی کار آمدن دولت سیزدهم، محمد مهدی اسماعیلی که از طرف رییس جمهور بعنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده بود با گرفتن رأی اعتماد از نمایندگان خانه ملت بعنوان چهاردهمین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شد.
با روی کار آمدن محمدمهدی اسماعیلی انتظار این می رفت که تغییر در معاونت های زیرمجموعه شامل معاونت فرهنگی، سازمان سینمایی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد دولت سیزدهم ایجاد شود.
با گذشت کمتر از یک ماه و در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاسر احمدوند را بعنوان معاون فرهنگی خود منصوب نمود.
در آن مقطع زمانی صحبت ها بر سر انتخاب و حضور محمدحسین نیرومند بعنوان معاون هنری وزیر ارشاد دولت سیزدهم بود اما این امر رخ نداد و نیرومند در معاونت هنری وزارت ارشاد حضور نیافت.

با گذشت یک ماه از حضور وزیر جدید فرهنگ و ارشاد و در صورتیکه مشخص بود سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم دیگر در مسند خود حضور نخواهد داشت و معاونت هنری وزارت ارشاد را به قصد فرهنگستان زبان و ادب ترک خواهد کرد، وزیر فرهنگ و ارشاد روز سوم مهر ۱۴۰۰ محمود شالویی را که قبل از آن بعنوان مشاور خود و مدیرکل حوزه وزارتی منصوب کرده بود، بعنوان «سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» معرفی نمود.
معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از معاونت های مهم در بدنه وزارت ارشاد است که حوزه های هنرهای نمایشی، موسیقی، هنرهای تجسمی، کارگروه ساماندهی مد و لباس و دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری تحت پوشش خود دارد. بدین جهت مدیریت و برنامه ریزی برای ۳ حوزه مهم هنری یعنی تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی بر عهده معاونت هنری و در ذیل آن مدیران مربوطه است.
وقتی سیاست های کاری دولت تغییر می کند هنرمندان در انتظار مشخص شدن ساختار مدیریت و سیاست گذاری دولت جدید هستند تا بتوانند برمبنای آن تصمیم و برنامه ریزی لازم برای کارهای خودرا انجام دهند.
به طور حتم سرپرست معاونت هنری دست به تغییر مدیران کل زیرمجموعه این معاونت نمی زند برای اینکه حق هر معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که برمبنای سیاست و برنامه خود مدیران زیرمجموعه اش را انتخاب و معرفی نماید.
روز ۱۹ مهر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا به پیشنهاد معاون فرهنگی خود، محمد اله یاری فومنی را بعنوان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی معاونت فرهنگی منصوب نمود. این انتصاب در حالی رخ داد که اله یاری بعنوان مدیر دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت ارشاد حضور داشته و با این انتصاب، بعنوان سرپرست دفتر موسیقی معاونت هنری نیز حضور دارد.
در حال حاضر علاوه بر این که معین نیست چه مدیری مقرر است بعنوان معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم منصوب شود، معین نیست که مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیرکل هنرهای تجسمی تغییر خواهند کرد یا در دولت سیزدهم نیز در این مسند باقی می مانند؛ همین طور معین نیست که دفتر موسیقی معاونت هنری تا چه زمانی با سرپرست به کار خود ادامه خواهد داد.
به طور حتم با این روند، بلاتکلیفی در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همین طور زیرمجموعه های معاونت بیش از پیش خواهد شد و در این شرایط هم هنرمندان و فعالان این حوزه ها نمی دانند که مقرر است دولت سیزدهم چه سیاست و برنامه ای را برای این حوزه های مهم هنری در نظر بگیرد.
این در حالی است که محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز ۷ مهر ۱۴۰۰ محمد خزاعی را بعنوان رییس جدید سازمان سینمایی وزارت ارشاد منصوب نمود و هنرمندان و فعالان سینما طی یک ماه گذشته با نوع سیاست گذاری و روند برنامه ریزی در دوره ی جدید مدیریت سازمان سینمایی آشنا شده اند اما هنرمندان تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی در شرایطی مبهم به سر می برند و می دانند تا آن زمان که تصمیم گیری قطعی درباره معاون هنری وزیر ارشاد انجام نشود مشخص نخواهد شد که چه تغییراتی در زمینه های تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی رخ خواهد داد.


منبع:

1400/08/11
22:58:46
5.0 / 5
582
تگهای خبر: آموزش , سینما , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان